Michal47

Co znamená označení jednopólový vypínač?

Lze ho namontovat mezi dva vodiče, které trčí ze zdi?

Nejlepší odpověď
Hykam

Pokud ty vodiče trčící ze zdi byly původně k vypínači, tak ano, pokud to byla zásuvka, tak ne.
Jednopolový vypínač neznamená, jak píše Drap, zapnout – vypnout, ale že je pouze jednofázový.

Další odpovědi
Dochy

Jednopólový – obsahuje jeden kontakt.
Dvoupólový – obsahuje dva elektricky nezávislé, ale mechanicky spřažené kontakty.

Hykam je velice blízko, jen na tvrzení „jednofázový“ bych byl opatrný (přestože smysl je jasný), protože:
dvoupólový, dvoupolohový přepínač se často používá jako schodišťový („křížový“) kde stále spíná jen jednu fázi ale přepíná ze dvou vodičů (směrem od jističe) na dva vodiče (směrem k osvětlení).

Drap nám tu tentokrát dělá trochu zmatek mezi „-pólový“ a „-polohový“

Drap

Namontovat určitě jde, záleží na tom, co je to z vodiče a zda to bude fungovat.
Jednopolový vypínač- zapnout, vypnout.

mosoj

Není třeba do toho montovat přepínač. Dotaz zní na vypínač jednopólový!
Tedy dva přívody a sepnuto nebo rozepnuto. Toť vše. I dvoupólový vypínač lze zapojit jako jednopólový.
Větší nebezpečí jsem viděl v těch dvou drátech čouhajících ze zdi. Bylo však upřesněno na dráty vedoucí k vypínači. Takže v pohodě.

Dochy

Mosoji, nemyslím, že to bylo zbytečné montování sem… Dotaz byl na jednopólový vypínač a pokusil jsem se vysvětlit to na rozdílu mezi jednopólovým a dvoupólovým.

Michal47

Jsou to vodiče z rozbitého vypínače. Děkuji vám oběma.