Daniel1999

Co znamená oslovení „novopečený“ ?

Nejlepší odpověď
Drap

Nový, řerstvý, novářek, někdo právě něčím jmenovaný atp.

Další odpovědi
marci1

Novopečený znamená čerstvý, že se právě stal něčím. Například muž se stane otcem a je „novopečený otec“, absolvent dokončí studia a stane se „novopečeným absolventem“ školy.

annas

Jen doplním, že je to hovorový žertovný výraz. Pojmenování pro někoho, kdo se právě, nedávno něčím stal, nově učiněný, jmenovaný atd.

Třeba novopečený mistr světa, novopečný doktor, řidič atd. Synonymem je např. příd. jméno čerstvý (doktor).

Jde o přenesený význam, který souvisí s pečením chleba. Přede žněmi bývala nouze před „novým chlebem“, tedy před nově upečeným chlebem z mouky z nové úrody.

Kelt

Obvykle se s tímto výrazem setkáváme , když někdo něco právě udělá. Například novopečený otec, dědeček – tedy rodinné záležitosti, novopečený lékař, ředitel – pracovní a studijní záležitosti, týkající se kariéry. U výrazů novopečený zloděj, vrah, novopečená zaměstnankyně E55 , nechci používat skutečný výraz, se toto asi nehodí.