huxa

Co znamená „nehmatat pulz“?

Jedná se o testovou otázku v autoškole http://www.schro­ter.cz/optesty/ot­zp/zp-ot11020002.htm

Odpovědi
gecco

To, že nenahmatáš pulz – na některé tepně ´blízko´ pod kůží…
Pokud bys prováděl srdeční masáž tepajícímu srdci, mohl bys jej dostat do fibrilace!
😉

zjentek

to znamená,že:

  1. pokud ses mu nedotk žádný tepny, můžeš hned začít s masáží srdce
  2. korekci testu řešili inspektoři, né češtináři

marci1

Srdeční puls, tj. rychlost tepu udává, kolikrát za minutu lidské srdce uhodí nebo přesněji kolikrát se stáhne a vypudí do oběhu další dávku krve. Můžeme jej nahmatat na zápěstí, ve slabinách nebo na krku. Pokud je člověk je v bezvědomí a nedýchá, do několika sekund dochází k zástavě krevního oběhu. Dnes se již laikům nedoporučuje nahmatat puls, jelikož může nahmatat svůj tep v konečcích prstů ( je-li stresovaný ). Dle nejnovějších poznatků se při bezvědomí a bezdeší provádí srdeční masáž. 🙂

cochee

S touhle otázkou by mi mohli políbit p*del. Pokud bych se nachomýtl k bouračce a byl by tam člověk v bezvědomí, bez dechu, ale s tepem, nebudu mu pumpovat hrudník, dám mu umělé dýchání. Stejně jako bych nedával vnější masáž člověku s tepenným krvácením nebo otevřenou zlomeninou, kterému ale furt bije srdce. Nejnovější poznatky ať si strčí do ř*ti, mění si to svévolně a často jak trenky.

gecco

Přesně…
😉

cochee

Stejně se půlka přihlížejících kantne při pohledu na krev, druhá půlka se roztřepe jak sulc a nebude schopna si ani vzpomenout na své jméno a třetí půlka radši od nehody ujede.

gecco

Můj konkrétní poznatek od těžší nehody – čtvrtá půlka si opodál převráceného auta zapaluje cigáro…
:-O
Teprve facka a sebrání zapalovače tu babu od toho úmyslu odvrátilo…!!

huxa

gecco-srdce tepat může, poranění musí být v bezvědomí a nedýchat.

gecco

Podle otázek autoškoly – možná, nevím, autoškolu jsem absolvoval před cca 30 lety…
😉
Podle pravidel ´záchrany´ – pokud zraněný nedýchá, pak – vyčistit/zprůchod­nit dýchací cesty.
Pokud postižený nezačne spontánně dýchat, pak použít dýchání z huby do úst (přes roušku) nebo, lépe, použít ´křísící vak´.
___
Varianta, že při hlubokém bezvědomí pacoše a nezkoumání jeho tepu a dýchacích cest, rovnou začneš s nepřímou masáží srdce – zavání… Zavání fibrilací a nebo zadušením… Obé znamená jeho smrt.
___
OK – na testy se to nauč – ale pokud bys uvažoval, že někdy někomu pomůžeš, přihlaš se na kurz první pomoci – záchranky jej poskytují bezplatně…
😉