VanEgg

Co znamená nápis F III?

Ahoj, na českobudějovické radnici je erb, na kterém je nápis F III. Mělo by to být spojeno s Ferdinandem III, ale nepamatuji si proč.

Nejlepší odpověď
annas

Ano je to zkratka pro krále Ferdinadna III. – souvisí s městskými privilegii a priveligi znakovými.

„Město Č. B. získalo městská privileegia,která podporovala hospodářský rozvoj města, posilovala jeho prestiž a postavení uvnitř státu, zajišťovala měšťanům ochranu a pojišťovala vlastnictví soukromého nebo obecního majetku.“
atd.
Z výsad a práv udělených městu habsburskými panovníky jsou nejvýznamnější privilegia týkající se Českých Budějovic jako horního města a upravující práva a povinnosti při dolování: listiny Ferdinanda I. z 1547 a 1558, Ferdinanda II. (1578—1637) z 1620 a Ferdinanda III. (1608—1657) z 1648.

Samostatnou skupinou m. p. jsou privilegia znaková, tedy listiny týkající se městského znaku. Pro České Budějovice vydali znaková privilegia 1479 král Vladislav a 1648 Ferdinad III.

Městská privilegia: císař Leopold I. potvrzuje platnost privilegií města Českých Budějovic, listina z 1667; SOkA.
AUTOR:
PhDr. Vlastimil Kolda
http://encyklo­pedie.c-budejovice.cz/cla­nek/mestska-privilegia_1
--

Znak, s iniciálami českého krále Ferdinanda III, několikrát pak potvrzeného, se užívalo beze změny do r. 1932.
http://www.his­torickebudejo­vice.cz/Mestsky-znak.html