Mofli

Co znamená náhoda je blbec?

Kdy se používá? Můžete mi uvést nějaký konkrétní příklad? Díky moc.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo blbec se užívalo v minulosti v lékařství jako pojem pro označení nejnižšího stupně slabomyslnosti. (Slovník z r. 1923).
Dnes užíváme slovo blbec ve významu negativním (člověk ne příliš chytrý, dopouští se chyb, „malá“ nadávka), ale i pozitivním (např. chytrý blbec, roztomilý blbec). Takže s lékařskou diagnózou v těchto případech pojmenování vůbec nesouvisí.
Význam slov:
Náhoda (nahodilost) je to, co může nastat za určitých podmínek. Náhoda je blbec, řekne zpravidla ten, kdo spoléhá na náhodu, tedy na „vymyšleného, pomyslného, neskutečného blbce“ v dobrém, nebo i špatném slova smyslu.
Já si koupím los, náhoda je „blbec“. Takže spoléhám s nadějí na na „neskutečného „blbce“ – buď pozitivního (vyhraji), nebo negativního (nevyhraji).
Různé i „vlastní“ zdroje.

Další odpovědi
atriplex

Náhoda není inteligentní, protože princip náhody nelze předvídat a protože náhoda není inteligentní, je blbec.

Wareg

Náhoda je blbec je dle rčení, které by ve volném „překladu“ mohlo znamenat, že s každou situací, rozhodnutím, faktem, který uděláme, může nastat další faktor – „náhoda“, která nám to vše zhatí a naše snažení půjde vniveč a dopadneme jako sedláci u Chlumce. No a blbec je vždy všude a vždy, takže i s tou náhodou je třeba počítat, že se objeví vždy, kdybychom to nejméně potřebovali. 🙂

sardoska

Podle mě to znamená, že náhoda se nedá níjak logicky vysvětlit, předpokládat, nebo vypočítat. Prostě buď přijde nebo ne. Například když jsem u zkoušky a vím, že umím jen jednu otázku z 30, tak se modlím, abych si ji vytáhla, ale zároveň nevěřím tomu, že bych mohla mít takovou kliku a vytáhnout si ji. Jenže „náhoda je blbec“ a stát se to prostě může.

Nave

nebo třeba když si člověk řekne,že třeba nechce potkat nějakého člověka…a on jde a najednou jako naschval toho člověka potká…