Pokročilý

Co znamená náhoda je blbec?

Kdy se používá? Můžete mi uvést nějaký konkrétní příklad? Díky moc.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Slovo blbec se užívalo v minulosti v lékařství jako pojem pro označení nejnižšího stupně slabomyslnosti. (Slovník z r. 1923).
Dnes užíváme slovo blbec ve významu negativním (člověk ne příliš chytrý, dopouští se chyb, "malá" nadávka), ale i pozitivním (např. chytrý blbec, roztomilý blbec). Takže s lékařskou diagnózou v těchto případech pojmenování vůbec nesouvisí.
Význam slov:
Náhoda (nahodilost) je to, co může nastat za určitých podmínek. Náhoda je blbec, řekne zpravidla ten, kdo spoléhá na náhodu, tedy na "vymyšleného, pomyslného, neskutečného blbce" v dobrém, nebo i špatném slova smyslu.
Já si koupím los, náhoda je "blbec". Takže spoléhám s nadějí na na "neskutečného „blbce" - buď pozitivního (vyhraji), nebo negativního (nevyhraji).
Různé i "vlastní" zdroje.

Další odpovědi:

Bronzový

Náhoda není inteligentní, protože princip náhody nelze předvídat a protože náhoda není inteligentní, je blbec.

Pokročilý

Náhoda je blbec je dle rčení, které by ve volném "překladu" mohlo znamenat, že s každou situací, rozhodnutím, faktem, který uděláme, může nastat další faktor - "náhoda", která nám to vše zhatí a naše snažení půjde vniveč a dopadneme jako sedláci u Chlumce. No a blbec je vždy všude a vždy, takže i s tou náhodou je třeba počítat, že se objeví vždy, kdybychom to nejméně potřebovali. :-)

Pokročilý

Podle mě to znamená, že náhoda se nedá níjak logicky vysvětlit, předpokládat, nebo vypočítat. Prostě buď přijde nebo ne. Například když jsem u zkoušky a vím, že umím jen jednu otázku z 30, tak se modlím, abych si ji vytáhla, ale zároveň nevěřím tomu, že bych mohla mít takovou kliku a vytáhnout si ji. Jenže "náhoda je blbec" a stát se to prostě může.

Pokročilý

nebo třeba když si člověk řekne,že třeba nechce potkat nějakého člověka...a on jde a najednou jako naschval toho člověka potká...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.