co znamená kongregační struktůra?

Nejlepší odpověď
annas

K vsvětlení je třeba delší povídání:
Benedikt z Nursie psal svou Řeholi pro jím založený a vedený klášter na Monte Cassinu; i když zřejmě předpokládal, že by podle ní mohly žít i komunity jiných klášterů, nezakládal „řád“ v tom smyslu, jak později vznikaly skutečné řády — společenství s hierarchickou územní strukturou a centrálním řízením (např. dominikáni, františkáni, jezuité apod.). Není přesné mluvit o „benediktinském řádu“, benediktinské mnišství je představováno souhrnem klášterů žijících podle Řehole sv. Benedikta, které jsou právně i administrativně samostatné.

Během staletí se však jednotlivé kláštery spojovaly do vyšších organizačních celků, obvykle na územním principu. Tato sdružení — kongregace — měla různou strukturu a míru centralizace. V současné době jsou benediktinské kláštery sdruženy do jedenadvaceti kongregací; Slovanská benediktinská kongregace sv. Vojtěcha byla ustavena r. 1945, obnovena byla po r. 1989; dnes jsou jejími členy kláštery v Čechách, na Moravě, ve Slovinsku a Chorvatsku. R. 1893 se (tehdy existující) kongregace spojily do tzv. Benediktinské konfederace, k niž postupně přistupovaly ty, které se měnily nebo nově vznikaly. Konfederace nemá charakter centralizující organizace, jde o zastřešující „fórum“, jehož účelem je efektivní komunikace a spolupráce mezi jednotlivými kláštery a kongregacemi v celosvětovém měřítku.

http://www.brev­nov.cz/CS/kni­hovna/slovnicek­.php