Máca357

Co znamená KOGNITNÍ, APELOVÁ, EXPRESIVNÍ a ESTETICKÁ řeč?

Děkuji moc :)
Doplňuji:
Omlouvám se. Mám tam chybu..má ta býti KOGNITIVNÍ

Nejlepší odpověď
annas

Jde o vysokoškolské učivo, takže by bylo lepší vyhledat si podrobnosti v knižních zdrojích. Uvádím jen stručně.

Řeč má funkci: 1. komunikační ,2. kognitivní (myšlenkovou), 3. expresívní (výrazovou), 4. apelovou (výzvovou) a 5.estetickou (uměleckou)

Ře tedy podle těchto funkcí slouží k:

1. dorozumívání, 2. formulování myšlenek – naše myšlení je pojmové,, 3. vyjádření citů, 4. ovlivnění názoru, splnění určitého úkolu, 5. obohacení o umělecký zážitek.

Další odpovědi
iceT

kognitní neznám,znám jen slovo kognitivní
expresivní- http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-expresivni-a-receptivni-rec

apelová -apel=výzva,tedy dle skromného úsudku se odvážím tvrdit,že se jedná o výzvu,řeč k něčemu vyzývající

estetická-estetika=krásno obecně,takže to bude krásná řeč,třeba básně,verše…

estetická