df

Co znamená, když si člověk občas pro sebe mluví nahlas?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o tzv. samomluvu. Nemusí to nic znamenat.

Třeba ti jedinci, zpravdila žijící sami, vedou monolog, třídí si myšlenky, ,rozprávějí i se zvířaty, komentují svůj postup určité činnosti, jistým způsobem navazují kontakt, i když nedostanou odpověď – např. radí hercům, sportovcům při sledování TEV atd..

Psychologové tvrdí, že samomluva není nebezpečná v rozumné míře, ani z lidí nedělá blázny.

Naopak si lidé v hlavě třídí myšlenky, připravují se na poradu, veřejné vystoupení, pohovor atd. Rovněž se podrobují kritice sebe sama, vynadají si, že něco udělali špatně, zachovali se nehezky atd

Jenže pokud je člověk osamocený a mluví dlouho a pravidelně sám se sebou, nevyjde mezi lidi, může to jeho osamělost zhoršit. Je to individuální.

Podle vyjádření psychologa
Zdroj: http://veda-a-technika.euroz­pravy.cz/veda/78691-je-samomluva-normalni-nebo-jste-blazen-psycholog-prozradil/

Další odpovědi
Kepler

Může to být vzácně i patologický a psychický problém, ale většinou je to naprosto běžný jev u většiny z nás. Nic to nemusí znamenat, já si občas vynadám, nebo potichu vynadám blbému sousedovi. V lese si nejpozději po hodině začnu povídat taky, nebo si i zazpívám, aniž bych riskoval lynčování. Psychologové to hodnotí jako prospěšnou věc.

briketka10

Je to normální.
Promlouvám se svým kocourkem a nepřijde mi to, že
bych byla nějak narušená on na mě taky mluví svou
řečí a moc dobře si rozumíme :))

marci1

Je to úplně normální, chválím nahlas svoje květiny, že krásně rostou a kvetou ( a to musí být nahlas, aby se jim dařilo). V rozumné míře je to v pohodě. Měla jsem kolegyni, z jejíž kanceláře se téměř neustále ozývalo: „Jsi dobrá Květuško, jsi nejlepší, musím tě pochválit“ a málem jsem z ní dostala infarkt. 🙂

led

Môže si opakovať texty, zato nemusí byť postihnutý „samomluvou“
Prirodzene nehovorím o tých exotov, čo sa občas na ulici, v hromadnej doprave rozprávajú s imaginárnou postavou. Buď sú postihnutí „samomluvou“ o ktorej hovorí annas vo svojej odpovedi, prípadne Kepler a briketka10, alebo sú „alkoholizovaní“ tak, že nevidia rozdiel medzi skutočnosťou a vidinou.

mzm

píp, píp, … drát, píp.. se na to píp..

znamená, že něco dělá a nejde mu to. :) Tímto způsobem si trochu uleví a zmírní duševní napětí.

Mc Merkurion

… že blbě slyší, když si pro sebe mluví jen v duchu?

Mc Merkurion

marci … a co taky měla chudák ženská dělat, já to znám, když se člověk nepochválí sám, tak už nikdo …