libin99

co znamená, když se o někom řekne, že je hřivnatý?

Nejlepší odpověď
annas

Hřivnatý – příd. jm. odvozené od slova hříva.
Hříva – původní význam = dlouhé vlasy na krku zvířat. Die Mähne. H. koňská, lví. .
Např. vlk hřivnatý. – má nápadnou hřívou přes ramena. D

Dnes se používá i pro člověka, který má dlouhé, husté vlasy.

SSČ
Doplňuji:
Podle způsobu a významu přípony patř přídavné jméno „hřivnatý“ ke slovu hříva, nikoliv hřivna.

Hřív-a + přípona -natý vyjadřuje přítomnost toho, co je v základu slova, tedy hřivnatý – přítomná je hříva.

hřivn-a – přídavné jméno je utvořené příponou – tý. hřivn-a-tý. Tato přípona se vztahuje k nápadným vlastnostem části těla. Hlav-atý, noh-atý, roh-atý…

Další odpovědi
Děda Louda

Význam se liší podle záměru užití výrazu. Může se jednat o jedince vyznačujícího se výraznou (či jinak neobvyklou) hřívou, ale také o osobu oplývající velkým množstvím hřiven, přeneseně velkým majetkem, tedy osobu bohatou.

annas

Hřivna se užívá v knižním spojení:

  1. zakopat svou hřivnu – promarnit talent, schopnosti.
  2. přispět svou pomocí, penězí, radou.