misus

co znamená když někdo řekne že měl haluz? díky za odpověď;)

Nejlepší odpověď
bolak

že měl větev :))
Doplňuji:
Když jsem bylo ještě dítě, tak sem jednou navštívilo hospodu a byl tam chlápek kterej tam hrál celej den automaty a naházel do toho asi 15.000,– prostě celou vejplatu. Pak si odsednul, dopil pívo a šel si ulevit. Najednou sem si všim že se na stole válí pětikoruna, tak sem ji vzal a hodil sem ji do tý škvírky nahoře, ale né proto že bych měl nutkání hrát, ale protože se tam prostě válela a nebyla moje, tak sem jí chtěl jenom někam uklidit. Už už sem do toho vodcházel pryč a najednou slyším jak to začlo hulákat. Spadly tam tři stejný symboly (myslím že to byly tři bible). Kluci se začali řechtat, a říkali „tyvole, tak to je haluz jako kráva“.

Z toho vyvozuju, že haluz tedy bude něco jako „štěstí, náhoda, šílenost“.

Další odpovědi
hanny 2

Haluzí se v hantýrce běžně označuje štěstí, popř. smůla, resp. by se dalo říct, že to znamená náhoda v tomto slova smyslu. Nicméně slovní spojení „ten má ale haluz“ znamená „ten má ale kliku (štěstí)“

http://mscrvp­.pjz.cz/?sekce=ha­luz

annas

Protože tento typ otázek mě zajímá, zjišťovala jsem, jaké výrazy uvádí SNČ.

Haluz (haluza):

  1. brněn. ruka
  2. noha
  3. vulg. mužské přirození
  4. šťastná náhoda, klika.
  5. drog. halucinace
  6. po haluzi – protekčně, neoficiálně

První význam byl uvedený v r. 1929, poslední tři jsou ze slangu mládeže. Osobně už hodně dlouho používám výraz „po haluzi“ pro pojmenování protekce.

Beer4Real

že byl mimo, buď měl vidiny nebo byl prostě zhulený :)

venkovan

Bolák to popsal jak je to v mužském rodě. V ženském – „měla haluz“ je to od toho, že slečna se šla koupat do řeky. Buď špatne položila šaty a vzala jí je voda a nebo jí šaty vzal nějaký fetišista. No a když slečna vylezla z vody, šaty nebyly. Koukla v pravo, koukla v levom ulomila nějakou tu větev na zakrytí zepředu, další na zakrytí ze zadu, obtočila pas svlačcem či divokým chmelem a v pohodě a v klidu vyrazila domu.
Babky na návsi čuměly, až ta jedna říkala, že kdyby ta mrcha neměla na sobě haluze, a domu by šla zcela obnažená, tak by místní chlapi viděli co by si domu po svatbě zavlekli. Takto se to dozvěděl jen jeden z nich, ale až po svatbě. A už nebylo možné cuknout.
Takže tím, že na sobě měla haluze, tak vlastně měla štěstí, že se našel alespoň jeden trouba co si ji vzal a tím se naplnilo její štěstí (zřejmě ne toho chlapa co si ji vzal). Proto haluz = štěstí, klika apod., ale často jen pro toho jednoho /jednu.