Pokročilý

co znamená když někdo řekne že měl haluz? díky za odpověď;)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

že měl větev :))
Doplňuji:
Když jsem bylo ještě dítě, tak sem jednou navštívilo hospodu a byl tam chlápek kterej tam hrál celej den automaty a naházel do toho asi 15.000,- prostě celou vejplatu. Pak si odsednul, dopil pívo a šel si ulevit. Najednou sem si všim že se na stole válí pětikoruna, tak sem ji vzal a hodil sem ji do tý škvírky nahoře, ale né proto že bych měl nutkání hrát, ale protože se tam prostě válela a nebyla moje, tak sem jí chtěl jenom někam uklidit. Už už sem do toho vodcházel pryč a najednou slyším jak to začlo hulákat. Spadly tam tři stejný symboly (myslím že to byly tři bible). Kluci se začali řechtat, a říkali "tyvole, tak to je haluz jako kráva".

Z toho vyvozuju, že haluz tedy bude něco jako "štěstí, náhoda, šílenost".

Další odpovědi:

Zlatý

Haluzí se v hantýrce běžně označuje štěstí, popř. smůla, resp. by se dalo říct, že to znamená náhoda v tomto slova smyslu. Nicméně slovní spojení "ten má ale haluz" znamená "ten má ale kliku (štěstí)"

http://mscrvp.pjz.cz/…

Zlatý

Protože tento typ otázek mě zajímá, zjišťovala jsem, jaké výrazy uvádí SNČ.

Haluz (haluza):
1. brněn. ruka
2. noha
3. vulg. mužské přirození
4. šťastná náhoda, klika.
5. drog. halucinace
5. po haluzi - protekčně, neoficiálně

První význam byl uvedený v r. 1929, poslední tři jsou ze slangu mládeže. Osobně už hodně dlouho používám výraz "po haluzi" pro pojmenování protekce.

Bronzový

že byl mimo, buď měl vidiny nebo byl prostě zhulený :)

Zlatý

Bolák to popsal jak je to v mužském rodě. V ženském - "měla haluz" je to od toho, že slečna se šla koupat do řeky. Buď špatne položila šaty a vzala jí je voda a nebo jí šaty vzal nějaký fetišista. No a když slečna vylezla z vody, šaty nebyly. Koukla v pravo, koukla v levom ulomila nějakou tu větev na zakrytí zepředu, další na zakrytí ze zadu, obtočila pas svlačcem či divokým chmelem a v pohodě a v klidu vyrazila domu.
Babky na návsi čuměly, až ta jedna říkala, že kdyby ta mrcha neměla na sobě haluze, a domu by šla zcela obnažená, tak by místní chlapi viděli co by si domu po svatbě zavlekli. Takto se to dozvěděl jen jeden z nich, ale až po svatbě. A už nebylo možné cuknout.
Takže tím, že na sobě měla haluze, tak vlastně měla štěstí, že se našel alespoň jeden trouba co si ji vzal a tím se naplnilo její štěstí (zřejmě ne toho chlapa co si ji vzal). Proto haluz = štěstí, klika apod., ale často jen pro toho jednoho /jednu.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 881
Zlatý annas 868
Zlatý quentos 861
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 474
Zlatý marci1 460
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.