Ryboun

Co znamená, když někdo řekne: to bude moje smrt?

Chci se zeptat, co znamená když někdo ironicky řekne: '' to bude moje smrt''?

Nejlepší odpověď
annas

To bude moje smrt – slova, které vyjadřují strach dotyčného před nějakou akcí – ve skutečnosti, někdo/něco může způsobit, vyvolat strach, když přemluví dotyčného k určité neobvyklé činnosti, dotyčného zviklá, ten se nechce třeba ztrapnit, tedy riskuje. Někdy může dostat šok, zvláště když čin nedopadne dobře – třeba skok padákem, Bungee Jumping, horolezci atd.

Přeneseně, expresívně – člověk bude mít s nadsázkou smrt, když někdo zničí jeho postavení, jméno; znemožní ho pomluvami, jimž někdo uvěří, nastraží mu past, takže dotyčné/mu vzniknou z toho i další nepříjemnosti atd.

Zpravidla se tak děje za zády dotyčného … lži, pomluvy atd. – brány města zavřeš, huby závistivců, pomlouvačů nikoliv …

Další odpovědi
anonym

V jaké situaci?

zjentek

Nejspíš prožívá nějaký emoce, ze závažných příčin či neopodstatněné.

Cenobita

Pokud neprožívá zrovna stres nebo stav ohrožující život a říká to „ironicky“, jedná se o tzv. nadsázku (hyperbolu), čili zveličování.

Podobné je:

• Já tě zabiju! (tedy nezabije, ale nejraději by ho ztrestal)

• Říkal jsem ti to už stokrát! (tedy neříkal stokrát, ale několikrát a posluchač je stále k výtkám netečný či hluchý)

• To bude moje smrt (tedy smrt to nebude, ale bude to nějaká velká zátěž, třeba psychická)

více zde:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hyperbola_(li­teratura)

lota

Myslím, že je to podobné tomu, když někdo řekne, že „se z toho pos…“. Většinou se taky nepo, tak jako ten v dotazu většinou neumře.