Mika47

co znamená když mi měří tlak v oku?

Kde a jak se to měří čemu to slouží a co to vlastně je.

Nejlepší odpověď
badisko

Měření nitroočního tlaku

Kdy se to používá…

Vyšetření nitroočního tlaku indikuje a provádí oční lékař. Používá se při podezření na zelený zákal (glaukom) a je také součástí preventivních vyšetření u oftalmologa. Glaukom se může projevit různými poruchami zorného pole („trubicové“ vidění), vnímáním duhových skvrn před očima nebo bolestí.

K čemu to bude…
Uvnitř vašeho oka se neustále tvoří komorová tekutina. Jejím hlavním úkolem je výživa čočky. Za normálních okolností existuje rovnováha mezi tvorbou vody a jejím odtékáním. Při porušení jednoho z procesů stoupá tlak uvnitř oka. Dlouhodobě zvýšený nitrooční tlak nepříznivě působí na citlivá nervová zakončení. Vyšetření odhalí již od počátku abnormality v tlaku. Včas zahájená léčba může předejít trvalému poškození zrakového nervu a ztrátě zraku.

U bezkontaktního tonometru je na základě míry oploštění rohovky po pozasažení rohovky mírným proudem vzduchu přístrojem vypočítána hodnota nitrooční tlak.Vhodné je doplnit také bezkontaktní měření tloušťky rohovky, protože nadprůměrné či naopak podprůměrné hodnoty mohou zkreslovat zjištění hodnoty nitroočního tlaku.

Kontaktní plocha aplanačního přístroje tlačí na oční rohovku a způsobuje její oploštění (aplanaci). Lékař ve štěrbinové lampě sleduje oko a odečítá tlak, při kterém k požadovanému oploštění došlo. Čím je větší tlak uvnitř oka, tím větší tlak musí vynaložit přístroj k jejímu oploštění.

Měření nitroočního tlaku není bolestivé a nemusíte se jej nijak obávat. Pro co nejpřesnější výsledek byste 12 hodin před vyšetřením neměli pít alkohol. Pokud nosíte kontaktní čočky, vyjměte je. Před zahájením měření pomocí kontaktních tonometrů Vám lékař aplikuje oční kapky,které dokonale znecitliví rohovku a umožní přiložit tonometr na oko. V případě použití nekontaktního tonometru se oko neznecitlivuje.

vice ve zdroji ..
Doplňuji:
pisou tam ze se nema pred vysetreni uzivat alkohol ..ale take travu (cannabis )neni dobre hulit ..:D ten ocni tlak snizuje ..:) pouziva se na leceni zeleneho zakalu …zde je vic …http://konopi­jelek.cz/index­.php?stranka=sa­mo&kapitola=19

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/clanek/me­reni-nitroocniho-tlaku-931

Další odpovědi
Funna

zvýšený oční tlak vždy signalizuje nějaký problém, nemoc, např. zelený zákal…a měří se dnes jednoduše…je na to mašina…ty jen opřeš bradu a bude ti fouknut vzduch do oka…a mašinka už si to vyhodnotí…měří se to u očního lékaře v ordinaci…

marci1

Tlak uvnitř oka je ovlivněn přítokem a odtokem nitrooční tekutiny. Zvýšená produkce nebo snížený odtok nitrooční tekutiny způsobuje zvyšování nitroočního tlaku. To může vyvolat poškození zrakového nervu. A třeba při neléčeném zeleném glaukomu může dojít v nejhorším případě i k oslepnutí. Proto je třeba zavčas nitrooční tlak léčit a kapat si do oka kapky.
http://www.or­dinace.cz/cla­nek/nitroocni-tlak/

mosoj

Nitrooční tlak se měří tak že se změří tlak potřebný na definovanou míru zploštění rohovky. Dělá se to buďto ručně po rozkapání oka, nebo moderněji tak, že se mžikově foukne do oka proud vzduchu a odečte se hodnota tlaku tohoto vzduchu pro potřebné definované zploštění. Pro přesné hodnoty je třeba změřit i tloušťku rohovky, neboť i tato hodnota se podílí na zvýšení měřené hodnoty, ale s nitroočním tlakem nemá nic společného. Podle tloušťky rohovky se potom provede korekce naměřené hodnoty. Toto se ale běžně nedělá. dělá se to pouze před nějakou operací oka.

Zvýšený nitrooční tlak není následkem glaukomu ale naopak glaukom je následkem vysokého nitroočního tlaku. Jinak platí to o tom odtoku tekutiny z oka.