Retko

Co znamena jak by smet?

Doplňuji:
Jo, zda dohromady nebo zvlast, v tom jsem se seknul. Ale u meho zdroje je zvlast. Diky za vysvetleni vyznamu.

Nejlepší odpověď
annas

Česká pravidla uvádějí psaní toho výrazu jako spřežku – jakbysmet, ale je možné psát i samostatně – jak by smet.

Cituji z 1.1.2 Typ poprvé – po prvé, zaprvé – za prvé
Do této skupiny spřežek je možné zařadit i víceslovné spřežky, protože také v těchto případech převažuje podoba psaní zvlášť, lze však psát: o sto šest i ostošest; jak se patří i jaksepatří, jak by smet i jakbysmet aj.

Zajímal mě vznikl tohoto spojení – jednotlivá slova dávají význam: jako kdyby smetl s povrchu, odstranil pryč. Etymologie lidového frazému se asi posunula. Př. uvažoval jakbysmet = taktéž, stejně tak, nejinak, jako když odstraňoval smetí, prach???

Další odpovědi
quentos

neformálně „taktéž, rovněž“, píše se však tradičně dohromady, tedy JAKBYSMET.

annas

Známý jazykovědec skrz = anyone přece zná perfektně pravidla a je vždy objektivní, jak tvrdil …:-))