Danik2012

co znamena grcat ?

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso grcat je moravské nářeční slovo, původem je ze slovenštiny ve stejném významu jako v češtině = zvracet, blinkat.
Doplňuji:
Nedalo mně to, proto jsem hledala ve slovenském etymologickém slovníku a našla:
grcati = pridúšať sa, grkljan = hrtan. Indoeurópske slovo zastúpené v rade jazykov. Ang. gorge, s významom hrdlo (zast.), obsah žalúdka, v spojení aj dvíha mi to žalúdok, napína ma na vracanie, rímsko lat. gurga, namiesto lat.

Další odpovědi
anonym

Pochybuji, že to bude mít nějaký historický základ. Znamená to totéž, co „hodit šavli“ – zvracet.
Doplňuji:
No, Annas, tak takových slov snad co nejméně. Mně už to tedy se žaludkem docela cvičí.
Daniku, nemáš v záloze něco podobného, viď že ne?