Retko

Co znamena Gangrenozni? ve vete…

ve vete – „Z nepredstavitelne cernoty za gangrenozni zari studeneho plamene“

Nejlepší odpověď
annas

Gangréna – sněť. Nekróza tkáně druhotně změněná působením zevních faktorů vysycháním, hnilobou, působením některých bakterií. Noha černá, hnije.
Věta je zřejmě díla Howarda, které má v nás vzbuzovat pocit hrůzy stejně tak, jako gangréna je něco nehezkého, hnilobného, ošklivého.
Za tmy (černoty), za vyzařování gangrenózního (hnilobného) studeného plamene, které vzniká v močálu, bažině při zahnívání … Je důležité znát význam slov. Potom existuje vysvětlení na základě asociace, metaforického vyjádření. Gangrenózní – hnijící, hnilobný vlivem mikroorganismů. Gangrenózní studené světlo vyzařuje také zahnívající maso, třeba postižené gangrénou, i když se nijak nezahřívá – tedy studené světlo. Stejně tak v zahnívajícím močálu,v bažině je vidět za tmy světlo (plamen). (Do tmy svítí i velcí červi a různá havěť).
K dalšímu vysvětlení je nutný kontex.