Emilly

Co znamená fixační doba?

Kdybych měla fixační dobu na celou dobu splácení,aby se mi neměnil úrok, tak to znamená, že nebudu moct doplatit, nebo složit mimořádnou splátku? A budu moci byt prodat?

Nejlepší odpověď
Deli

Laicky řečeno – hypotéku si můžete zafixovat za podmínek, které Vám konkrétně teď banka nabídne – na rok, tři, pět i déle. Banka Vám vlastně garantuje, že po dobu fixace nezmění úrok.
Mimořádné splátky v této době jsou znemožněné nebo velmi nevýhodné.
Až fixace uplyne, můžete udělat změny a banka Vám nabídné nové podmínky pro pokračování hypotéky. Lze i udělat mimořádnou splátku.

Prodat – sama nemůžete, byt je vlastně do splacení majetkem banky – neboli banka má na něj zástavní právo uvedené i na katastru, musela by jste řešit prodej přes banku.

Další odpovědi
atriplex

Já mám hypotéku u stavební spořitelny s fixací na celou dobu, ale můžu provádět i mimořádné splátky. Zřejmě bude záležet na jednotlivých bankovních domech, jaké mají podmínky.

Byt můžete prodat jen se souhlasem banky. Pokud bude kupec dostatečně movitý/bonitní, tak banka problémy dělat nebude.

ARIS

Zjednodušeně: výhodný úrok = stanovím si delší fixační dobu (pět a více let). Úrok který se může změnit na výhodnější = stanovím si dobu fixace na tři roky.
Jednotlivé bankovní domy nabízí různé služby a možnosti. Na podrobnosti to chce nějakého odborníka, já mám na toto poradce kterého rád doporučuju – www.smsporadce­.ic.cz
Prodat byt asi půjde, ale bude do toho odně mluvit banka. Bez ní to nepůjde.