Pokročilý

Co znamená dobré mravy a kdy je toto možno u soudu použít??

Právnička mého bratra chce podat na jeho exmanželku.... pro dobré mravy atd....

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Dobré mravy je vlastně takový slovní obrat, kdy je něco konáno nad jejich rámec.
Já vím, tato odpověď je poněkud nepochopitelná, přikládám text přímo z paragrafového znění obč. zákoníku:
Výkon práv a povinností vyplývajících z občanskoprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

Další odpovědi:

Zlatý

Dobré mravy jsou významově široký pojem, který dnešní právo chápe ve zúženém smyslu jako korektiv směřující ke zmírnění nepřiměřené tvrdosti pozitivního práva

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/D obr%C3%A9_mravy_(pr%C3%A1vo)

To je obyčejné chování, norma. Každé jednání nemůže být řízeno zákonem. V tomto mravu si lidé nedělají naschvály, nezneužívají jiných ke svému potěšení. Pokud tohle někdo nějak poruší, měl by počítat s trestem.

Pokročilý

Dobré mravy jsou stejně jako "zejména", "dobrá víra" "správní uvážení" apod. právním pojmem, který je daným, např. rozhodčím, orgánem následně individuálně posouzen. Dobré mravy souvisí se všeobecně uznávanými pravidly chování v dané společnosti. Pojem dobrých mravů je, myslím, vymezen přesněji nejen v platných formách o správním řízení.

Zlatý

Já jsem v nějakém pořadu typu Černé ovce nebo Občanské judu slyšel, že co to přesně je není v zákoně definované a každý soudce si to vykládá po svém.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.