Michal47

Co znamená digitalizace rozhlasového vysílání? Je to FM nebo něco jiného?

Například stanice Český rozhlas PLUS vysílá na středních vlnách (tedy analogově) a pak už jen v mobilech, přes televizi a internet. Bude tedy úplně neslyšitelná přes rádio?
Doplňuji:
Plánuje se úplný přechod na DAB – tedy zrušení analogových rádií?

Nejlepší odpověď
gecco

FM vs. AM je otázkou modulace nosné vlny (nosného kmitočtu) – to je fyzika (jde o princip, jak předat informaci na cílové zařízení)…
😉
Digital vs. analog (to je taky fyzika…;-)) – jde o to, jakou informaci předávat…
😉
Modulaci ponechme stranou…
Analogová informace je spojitá – tedy jde o velké množství předávaných (přenášených) dat.
Digitální je ´nakouskovaná´ – množství předávaných dat je (i výrazně) menší, za cenu jistého zkreslení (omezení výsledného vjemu)…
___
Případně upřesni dotaz…
😉

Doplňuji:
K Doplnění:
Ano, plánuje…
Ale:

  • je to otázkou několika dalších let (cca 8–20)
  • je otázkou, zda bude někoho (´obecně´) za tu dobu zajímat rádio*)
  • je otázkou, jaké ´benefity´ digitalizace v tomto kontextu nabídne

___
*) myslím komerční, přenos signálu určitě ´vydrží´…
… a vydrží i AM …

Já se toho ´nebojím´…
😉

Další odpovědi
Pepa25

Digitální sítě není FM (=velmi krátké vlny). Digitální sítě jsou digitální televize (DVB-T) nebo digitálním rozhlasovém vysílání (DAB).

ČRo Plus vysílá v určité časy na SV, takže je formálně slyšitelný v analogových přijímačích (pokud nemají jen FM).

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/vysila­ce/vysilace/?sta­nice=23

Emefej

Sám píšeš, že vysílá na SV, tak proč by neměla být slyšitelná přes rádio.
Doplňuji:
Zrušení analogového vysílání asi jednou nastane, ve Velké Británii k tomu dojde v roce 2020. Jak tomu bude u nás, netuším.

talka

Laicky:
Analog – přenos informací – vlny o různých amplitudách AM / frekvencích = FM.
Digi – jednotlivé „bity“ (0 nebo 1 = zapnuto nebo vypnuto)
V digi TV se dají poslouchat některá radia, např. český rozhlas.

mosoj

Odborníci ještě jasno nemají, ale na Odpovědích ano !

http://www.di­gizone.cz/clan­ky/perspektivy-digitalniho-rozhlasu-t-dab-v-cesku/

Radius

Radia pro digitalni rozhlas DAB se uz prodavaji, ale problem je, ze u nas se vysila v L pasmu a dale i v byvalem 3 TV pasmu (174 – 230 MHz). Navic se u nas vysila v DAB+ kde je vetsi komprese a vejde se tam vice radii. Obe pasma umi hlavne radia znacky PURE. Ja jsem si koupil prijimac Medion, ktery umi jak DAB+ tak jeste internetova radia (za internet platim doma pausal, tak mi o data nejde, je tam asi 30000 radii z celeho sveta).
DAB se vysila u nas zatim malymi vykony a tak to hraje jen nekde a je tam malo stanic. Muj DAB prijimac neumi L pasmo, ale to nevadi, hlavne umi DAB+ a byvale 3 TV pasmo. Cekam az se zvysi vykony DAB, zatim posloucham pres internet a mimo domov na VKV FM (analog) a DAB jen tam, kde je silny signal.

Take se objevuji nazory, zda ma dnes jeste vubec smysl digitalizovat rozhlas, zda to nenahradi internet, ja si myslim totez, zvlast, kdyz vidim, jak jsou v nasem mensim meste pokryty restaurace, autobusove zastavky a cekarny a dalsi prostory signalem Wifi internetu zcela zdarma…

Radius

ČRo Plus take vysila v Praze na 92,6 MHz (jen v urcitych casech), vice je na Wikipedii. Pres internet to lze poslouchat cely den.