štamgast

Co znamená česky mordijé?

Nevím jak se to píše…

Nejlepší odpověď
annas

Doplňuji původ i význam z jazykových zdrojů.

1. V. Machek – Etymologický slovník uváíd původ:
„mordie, mordyje – citoslovce údivu, zaklení – z fr. mordieu zkrácené z mort de Dieu.“

2. J. Rejzek – Český etymologický slovník
: mordi(j)e, mordyjé – citosl. Z fr. mon Dieu – „můj Bože“ – stejně jako německé
‘můj bože’ (srov. :hergot)"

3. Příruční slovník JC
„mordie, mordije mordijé ( citoslovce . vyjadřující zaklení; sakra. “

3. Čajsopis Naše řeč uvádí původ – http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=8127#_ftnr­ef38
„mordie/mordyje, zkomolené fr. mon Dieu ‘můj Bože’“.

4. franouzské zdroje např. http://www.lit­tre.org/defini­tion/mort-dieu překládakí mort-dieu jako smrt boha. – .Voltaire použil jako mrtvý Bože" = můj Bože, nikolliv smrt Bohu.

„i je pense réussir à venger Cicéron, mort-Dieu, je vengerai Sophocle“, [Voltaire, Lett. d'Argental, 28 août 1749]

Vypadá to, že jako jeden z prvních použil v r. 1749 Voltaire.

Další odpovědi
marci1

Mordyje pochází z francouzského „mort dieu – smrt bohu“. Je to zaklení, údiv. Píše se to různými tvary, viz zdroj :

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/mordyje

da ny

Údiv/ zakletí :
„Mordyje Klatovy“ :), známý výraz používaný nejen na Šumavě, ale též kdysi v celém Západočeském kraji, kolem Plzně. Též i nyní na západě (Karlovarský kraj).
Výraz v textu písně „Mordyje Klatovy, kde najdu takový, městečko ja jste vy?“
Klatovy, brána to Šumavy, asi 4O km od Plzně.
Jinak viz. marci1 :)

ten který je

Je to něco jako zaklení a toto slovo někdy říkal můj strýc který pocházel ze Šumavy.Tam jsem to zaslechl od lidí často.Je to asi slovo místního významu.:-)

MK44

Mordieu je zakletí – Hrome! Sakra!

(pozn. k Česílkovi v diskusi: Mon Dieu je zvolání – Můj bože! Tedy s širším použitím a společensky přijatelnější.)

anonym

já to mám spíš jako móndijé

annas

Žádný z uvedených výrazů nepoužívám. Protože v oblasti jazyka nevěřím Wiki, zpravidla je nepřesná, jde o obecnou iinformaci, hledala jsem v knižních zdrojích.

V určíté oblasti se u nás používá mondyje – „můj Bože“- jako údiv, jinde mordyje – pocit nelibosti, zloby -" mrtvý Bože"jako"sakra "- expresívně hrubé zaklení, nebo drsný údiv.

ten který je

Marci1:Možná další francouzské slovíčko pocházející z období napoleonských válek na našem území a které zde zdomácnělo.