SanJay .

Co znamená „bez servítek“?

Nejlepší odpověď
quentos

Bez servítek není nic, to ten dotyčný asi neumí skloňovat. Existuje ale „bez servítků“ – jak již bylo řečeno, bez obalu. (Ten) servítek je ubrousek – řidčeji se říká i „nebrat si ubrousky (servítky)“ se stejným významem.

Další odpovědi
annas

Ve významu ,mluvit přímo, otevřeně, jadrně, bez obalu, bez přikrášlování je obvyklejší užití v mn. č. tedy mluvit bez servítků.

Jde o přenesený nespisovný význam od podst. jména servítek (ubrousek), který běžně soouží při jídle k otírání úst, brání např. znečištění oděvu atd.

Když si někdo nebere servítky při mluvení, tak často „znečišťuje“ svou řečí nejen protějšek, ale i sebe …,

Drap

Bez obalu. TO co na mysli , to na jazyku.

anonym

Na přímou hubu. Tak, jak mi narostl zobák!

ivzez

„Bez servítek“ znamená, že člověk,
který toto spojení použil, neumí česky.