Co znamená akcelerované sklerotické změny AFS

akcelerované sklerotické změny AFS

Odpovědi
roentgen

dobrý den,
bohužel je Váš dotaz poněkud vytržen z kontextu. Nevím, jakého problému se uvedené týče.

Ze své praxe mohu pouze usoudit, že se jedná o zesílené sklerotické změny
(= ztráta elasticity tepny, s následným ukládáním látek, které způsobují ztvrdnutí stěny, tím se vytváří vhodné prostředí k ukládání usazenin na stěně tepny, a po čase hrozí zúžení jejího vnitřního průmětu, až uzavření krevního toku. To způsobuje velice závažné zdravotní potíže, úměrné místu, kde k uzávěru došlo).

Je-li onemocnění akcelerované, pak se vytváří větší intenzitou, než je zvyklé.

AFS – mělo by se jednat o zkratku -
arteria femoralis superficialis
tepna stehenní povrchová

  • odstupuje z pánevního řečiště a je hlavní přívodní tepnou pro dolní končetinu.

Vygraduje-li onemocnění natolik, že dojde k projevu počínajícího zúžení tepny (zejm. chladnutí končetiny, ztráta citu v končetině, klidové či zátěžové křeče), je zapotřebí bezodkladu navštívit cévního chirurga.

Léčba potom vypadá následovně:

Zdroj: public.fnol.cz/www/rtg/­oir/zdroje/pa­cienti_pta.mht