Windionleaf

Co zapřičiňuje pokles teploty s nadmořskou výškou?

Nejlepší odpověď
mosoj

Již jsem jednou podobně odpovídal, ale koukám že někomu tyto odpovědi vadí.

Vzduch se otepluje od povrchu země, tzn. že při zemském povrchu je vzduch teplejší než ve výšce. Zemský povrch vydává teplo získané pohlcením slunečního záření. Ohřátý vzduch potom stoupá a na jeho místo se shora tlačí vzduch studený – tento jev se nazývá konvekce. Teplota stoupajícího vzduchu klesá s klesajícím tlakem ve větších výškách. Tento pokles je vyjádřen vertikálním teplotním gradientem, jehož přůměrná hodnota je asi 1°C na 150 m výšky, tedy asi 0,65°C na 100 m. Teplota vzduchu s nadmořskou výškou však klesá pouze do určité výšky atmosféry (cca 11 km), poté začne opět stoupat.
Díky tomuto jevu můžeme rozlišit dvě části atmosféry – troposféru a stratosféru.

Další odpovědi
anonym

Proč se opičíš, když už se na totéž odpovídalo?
Jukni se do odkazu ve zdroji a měl by si po dnešní registraci nejprve přečíst pravidla, než je začneš zbrkle hned 1. dotazem porušovat.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-teplejsi-vzduch-stoupa-vzhuru-proc-je-nejvic-snehu-vysoko-v-horach

www

Zodpovězeno již bylo, otázku stačilo dát do vyhledávače, nebo v jiném znění sem.
To doktor:
Těmto lidem se asi s odkazy nedá pomoci, pravděpodobně je pro ně jinak položit otázku veelkým problémem 😁. Bohužel teď pravděpodobně tazatel nechápe o čem oba píšeme 😁.

huxa

tlak

anonym

vzdálenost, pro rychlý orientační výpočet se počítá 1° na 100m