Avatar uživatele
nikeroska

Co vypovídá o jednotlivci, generační skupině vlastnění či nevlastnění knihovny v domácnosti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 3168 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

U každého to může být jinak. Nedá se paušalizovat.

Někdo vlastní knihovnu s knihami jen kvůli tomu, aby se pochlubil návštěvám množstvím kusů, tedy tím,, že je kulturní, že má přehled atd.

To mně připomíná Havlovu hru Vernisáž, v němž se majitelé předvádějí …

Byl jednou jeden mnich, měl mnoho knih, ale nevěděl, co je v nich …

Jiný má v knihovně jen menší počet knih, ale často navštěvuje veřejnou knihovnu, knihy si nekupuje apod. Ale to neznamená, že je barbar. Čte třeba mnohem víc než majitel velké knihovny.

Třetí případ – ale myslím si, že nezáleží na počtu, ale na vztahu k četbě a knihám. Mít knihy = občas je prolistovat, potěšit se s nimi, uvědomit si, čím kniha zaujala, je věc soukromá, není třeba stavět někomu na obdiv.

Dnes někteří upřednostňují elektronické knihy, jiní bohužel nechodí ani do knihovny, ani knihy nevlastní. Nečtou – tím se snižuje gramotnost, úroveň vyjadřování atd. K čemu to vede?

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Že v domácnosti(ech) daného jedince(skupiny) ´se´ čte nebo nečte…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ReHu

Sečtělost byla vždycky známkou vzdělanosti a inteligence.
Myslím, že aspoň malá knihovna by neměla scházet v žádné domácností.
Mým snem vždycky byla velká knihovna, jen se poslední roky mění druh četby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
johana 56

Ne každý,u koho nenajdu knihovnu,musí zákonitě patřit mezi kulturní barbary.
Po přestěhování se do menšího bytu jsem nusela knihovnu zrušit a byla nucena knihy pečlivě zabalit,uložit do krabic a uskladnit ve sklepních prostorách.
Knihy pro mne byly po celý život zdrojem poučení,získávání nových vědomostí.Pokud se jich nechci úplně vzdát,bylo toto řešení nezbytné.
Všichni,kdo mě znali jako vášnivou čtenářku,pocho­pili.Náhodným a vše kritizujícím návštěvám je zbytečné skutečný stav zdůvodňovat…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Byl jsem jednou v domácnosti, kde měli jen jednu jedinou knížku. Byla to tuším kuchařka sepsaná (nebo jen podepsaná a opatřená fotkou) nějakou stálicí televizní zábavy a myslím, že jim ji někdo strčil pod stromeček. Přesto to byli milí a pohostinní lidé 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Hodnocení člověka podle toho co má nebo nemá mi připadá poněkud neobjektivní. Někdo nemá knihovnu kvůli nedostatku místa, financí a pod, ale je vzdělaný – může číst elektronické knihy, nebo si knihy půjčuje. Někdo má v knihovně 90% knih, které nikdy nečetl a neví o nich nic, jen, aby se ukázal.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Jenom to, že (ne)vlastní knihovnu.

Obzvláště v dnešní době – vždycky jsem měla hrozně ráda knihy.
V poslední době ale čtu téměř výhradně e-knihy, u nichž lze upravit
velikost zobrazení, nastavit velikost či barvu písma (inkoustu), …

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Taková otázka nás v mládí nikdy nenapadla.
Zaplať bůh za technické knihy které vlastním a representativní obrázkové publikace. Dříve jsem hodně četl. Ty nejlepší knihy ( podle mého vkusu samozřejmě) stále mám doma v policích.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tazatelka

Nepřikládala bych tomu větší váhu, důvody už tu byly popsány v odpovědích přede mnou. Sečtělost je jedna věc, přehled a rozhled věc druhá. To bych se spíš než na knihovnu zaměřila na to, jak je kdo schopen se vyjadřovat a jak mluví.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
arachis

vzhledem k tomu,že knížky jsou neskutečně drahé,většinou se čtou 1–2× a pak se na ně práší,se nedivím,že v obydlích začínají knihovny chybět,nehledě na to,že lidé nemají čas. Dříve byli v práci 8 hod a padla a dnes? nejlépe dvě zaměstnání.

před 3167 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek