Avatar uživatele
Pokročilý

Co vyplývá z Dohody o ukončení pracovního poměru? Má člověk nárok na podporu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

..."z Dohody o ukončení pracovního poměru"... vyplývá, že je (byl či bude) ukončen pracovní poměr - dohodou...
Nikdo z nás netuší, co je v dohodě obsaženo.

Pokud jde o nárok na podporu v nezaměstnanosti, pročti si toto - http://www.mpsv.cz/… ...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

K posouzení případného nároku na podporu
v nezaměstnanosti.neuvádíte dostatek informací.

Splníte.li podmínky pro přiznání podpory (viz odkazy níže + odpověď Gecca),
a obsahuje-li/bude-li písemná dohoda obsahovat vážný důvod ukončení
zaměstnání, budete mít nárok na standardní (tzn. nekrácenou) podporu.

Dohodu bez uvedení důvodu by ÚP vyhodnotil jako dobrovolné ukončení
zaměstnání, proto byste měla po celou podpůrčí dobu nárok na podporu
ve výši 45 % průměrného čistého výdělku.

————–
K podpoře:

Podpůrčí doba závisí na věku uchazeče o zaměstnání.
Uchazeč vě věku do 50 let má na podporu nárok po dobu 5 měsíců,
nad 50 do 55 let po dobu 8 měsíců a nad 55 let po dobu 11 měsíců.

Podpora činí první 2 měsíce 65 % průměrného čistého výdělku,
další 2 měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %.


——–—
Odkazy:
Vážné důvody (zákon o zaměstnanosti, § 5, písm. c):
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Podpora v nezaměstnanosti (zákon o zaměstnanosti, § 39 a následující):
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Výše podpory (§ 50, odst. 3):
http://www.zakonyprolidi.cz/…

—–—–——
Doporučení:
Jestli jste dohodu ještě neuzavřela, ohlídejte si,
aby do ní zaměstnavatel uvedl důvod ukončení
zaměstnání.

Nejste povinna přistoupit na návrh zaměstnavatele
a uzavřít dohodu bez uvedení důvodu.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud ukončíš pracovní poměr dohodou, a máš jinak nárok na podporu v nezaměstnanosti, bude ti po celou podpůrčí dobu vyplácena pouze ve výši 40% a to z důvodu ukončení prac. poměru-svévolně.
Pokud by byl pracovní poměr ukončen např. skončením doby určité, propuštěním z důvodu reorganizace apod., byla by vyplácena podpora ve výši 65 po dobu prvních 2 měsíců, 50 po dobu dalších dvou měsíců a 40% po ostatní dobu - většinou 1 měsíce (podle věku).

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.