dudu

Co všem je prosím dovoleno?

Přijdu marketu /ne obchodu s pultovým prodejem/, dle čeho jsem povinnen vzít si košík nebo vozík, ten údajně mít nemusím' V rukou si jen tak držím tašku s osobními věcmi, ze zboží si vyberu třeba pouze jedno mýdlo., to si mohu, prý zasunout třeba i do kapsy v oděvu?, docházím volně bez koše, či vozíku k pokladně a jako řádný zákazník předložím svůj nákup-mýdlo k zaplacení. Pokladní se pochopitelně nelíbí můj postup i způsob deklarace nákupu a ani to, že mám v ruce čímsi naplněnou tašku. Žádám o zaplacení vybraného zboží-mýdla a odmítám případný požadavek ke kontrole obsahu své tašky. Argumentuji tím, že tu má právo provést pouze státní policie. Na adresu ostrahy prodejny i přivolané městské policie důrazně akcentuji, že podrobí-li mne tyto orgány bezvýsledné kontrole, budu je nucen zažalovat za veřejnou urážku osobnosti. Zaplatím svůj nákup a důstojně odcházím z marketu. Co bylo prosím špatně?
Doplňuji:
Mosoji, ochranka toto právo má a pokud je svědomí čisté, pak klidně vyčkejte příjezdu těch co chrání a pomáhají. Stále jste ještě „na koni“.

Nejlepší odpověď
mosoj

Dudu koukám že máme podobné zkušenosti.
Podotýkám, že nevypadám jako vandrák, jak zde bylo nedávno naznačeno.
Všechno je myslím jasné, jenom nevím zda má právo ochranka mně silou zadržet do příjezdu státní policie. Což se samozřejmě děje. On sám člověk proti několika chlapům nemá šanci.
Doplňuji:
Já to také tak dělám, tedy pokud se to stane. Ono to zase není tak často.
Jenom jednou jsem měl nahnáno, to mně zavřeli do místnosti bez nábytku ale protože
jsem trval na příjezdu policie, pustili mě.

Další odpovědi
Drap

Ochranka má doposud stejné pravomoci jako každý jiný občan

mojitek

Neudělal jste vůbec nic špatně.Nikdo Vás nemůže nutit dávat zboží do košíku či jinam.Ono není ani nijak protizákonné dát ono mýdlo do kapsy atd! Něco jiného je jestli se snažíte opustit prodejnu bez následného zaplacení.Je jedno jestli s košíkem nebo bez něj.Pokud Vás lapnou v prodejně že jste si dal mýdlo do kapsy a ještě se nacházíte v prodejně tak se ničeho nedopouštíte-a je jedno jak to komu připadá.Ochranka v marketech má stejné pravomoci jako jako každý občan.Pokud mají důvodné podezření že jste něco zcizil tak Vás zadržet můžou-stejně tak jako kterýkoliv jiný (uvědomělý)ob­čan.Tašku nejste povinen ukázat nikomu-pouze policii ČR.Pokud Vám jí násilně vezmou nebo do ní bez Vašeho svolení nahlédnou -porušují zákon.

zrzounka

Bylo špatně už to, že jste odmítl pokladní ukázat tašku. Ono totiž některý by si to mohly vyložit špatně.

dudu

Jejda vážení já se do žádného podobného problému zatím nikdy nedostal.
Avšak po vzoru čtyřiaosmdesá­tiletého penzisty, který onehdy poté, co holí zmlátil svého vrstevníka a byl obviněn z výtržnictví si nemohu pomoci, ale rovněž i já mám poslední dobou podobné oportunistické nápady!!!.
Jako např. proč nemohu jít do marketu bez koše nebo vozíku, vypadám jako zloděj, když zboží k úhradě vyndám z kapsy až před pokladnou, proč můj výrok a osobnost negrantuje obchodníkovi že jsem si u něj tentokráte nic nevybral a nejsem kvůli němu následně prohledán? Čím nebo kým, vlastně byla tato pravidla stanovena? Ze zákona nevyplývají a podmínky lecjakého obchodníka přece mohu, ale také nemusím respektovat!! Jsem přece jeho zákazník a pán. Zloděje nechť si laskavě vyselektuje tak, aniž by obtěžoval ostatní.