bolak

Co všechno se dá sponzorovat?

Já pamatuju když jsem chodil do školy, tak kamarádův táta, kterej měl firmu, nám sponzoroval školy v přírodě. Nevím jak, nevím kudy ale nějak si to prostě odepisoval, tak že zřejmě jeho to nic nestálo a my sme si školovali vpřírodili dva tejdny plnou penzí za pár stovek. Dá se to takhle dělat stále? A jak to vlastně přesně funguje, takovéhle sponzorování?

Odpovědi
Lamalam

Sponzorovat se dá v podstatě všechno, bližší podmínky určuje Zákon 586/1992Sb. o dani z příjmu. Pro fyzické osoby je stanovena minimální výše daru na 1000 Kč, pro právnické osoby je to min. 2000 Kč, zákon stanoví i maximální částky, ale ty si nepamatuji a hledat se mi to nechce.

Pepa25

Pro firmy je to upraveno v §20 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Je tam dlouhý výčet účelů a dary školám na podporu a ochranu mládeže jsou tam výslovně uvedeny (+ sport, humanitární účely, ekologie, politické strany atd atd … ). Limit je min. 2000 Kč, max. 10% základu daně.
V praxi v dnešní době je málo míst ve školkách, tak jsem slyšel o jedné asertivní paní ředitelce, která při všech příležitostech rodičům říká, že sponzorský dar samozřejmě není povinný, ale …

bolak

Lamalam: ale myslím sponzorovat tím způsobem, že si to ten člověk (firma) pak nějak odepíše a ušetří na daních, takže on nebude tratit a ten obdarovanej na tom vydělá..