Zvědavý

Co všechno by mohla udělat prodavačka v trafice kdyby zjistila že si cigarety chce koupit člověk co mu nebylo 18 ??

Mohla by i zavolat policii?? Nebo to prostě jenom neprodá ?

Nejlepší odpověď
Hamon

Mohla by policii zavolat. Ta by jí vysvětlila, že pokud je zákazníkovi neprodá, je vše v pořádku (neplatí zákaz nákupu nebo držení, platí zákaz prodeje). Takže prodavačka je neprodá a tím to hasne. Za účelem ověření věku může požadovat předložení dokladu totožnosti.

Další odpovědi
marci1

Neměla by mu cigarety prodat, ale bohužel často se stává, že mu je prodá. Samozřejmě riskuje pokutu ve správním řízení. ☹

klumprt

Otázka je špatně formulována. Prodavačka by mohla např. vstoupit do ODS, prostřelit si hlavu, začít nosit puntíkované kalhotky, začít poslouchat Napalm Death, odjet na výlet do Čimelic, vyhlásit osobní bankrot, rozštípat vánoční stromeček, přečíst si všechny knihy o Harry Potterovi. Mohla by se taky hluboce zamyslet, ostříhat si nehty, podrbat se levou nohou na pravé lopatce nebo vzrušením zvlhnout. Mohla by začít navštěvovat večerní kurzy francouzštiny. Mohla by si narazit rotmistra od dělostřelců. Mohla by dvě hodiny zírat na vánoční kaktus a pak deset minut přemýšlet co říci. Mohla by si založit účet na odpovědi.cz a udělovat jízlivé odpovědi.

Nicméně, abychom se vrátili k cigaretám. Mladistvý, který se pokusí si koupit v trafice cigarety, není v tímhle státátem nijak postihován. Postihován je jenom ten, kdo mladistvému cigarety dá nebo prodá. Prodavačka, pokud zná fotra onoho mladistvého, by mohla onoho fotra informovat, a to je tak všechno, co by mohla pro zdar výchovy onoho spratka učinit. Pokud vyrozumí policii, tak policie takové oznámení s nadšením zpracuje do ztracena.

lady wolf

Prostě mu ty cigarety nesmí prodat. ožná mu může ještě trochu vynadat :D

jáára

prostě ti je neprodá.

Kelt

Měla by říct neprodám, nemáš 18. Ukaž občanku. Když neukáže, tak proč by prodávala, to co je trestné. A když prodá, může na ni přijít kontrola a dostat pokutu, a to asi nebude riskovat. Stejné je to s prodejem alkoholu a naléváním mladistvím.
Není žalobce, není soudce. Prodejce nebude v žádném případě volat policii, podnapilým se také nenalévá.
A ono není o co stát, jsou lepší věci než alkohol a cigarety, tak si nenič zdraví, pokud jsi ještě mladý.

Reezo

Já osobně si myslím, že pro nějaké trafikanty to musí být dobrý kšeft. Takže to vědomě prodávají, za účelem zisku. Jinak dle zákona by tě měl trafikant vyzvat k předložení dokladu, že ti už je či bylo 18 let. Pokud tak neučiní tak by měl prodávající dementovat jeho požadavek.

Jenže v dnešní době je trafika na každém rohu a když to nevyjde tady tak to zkusím o kus dál. Vietnamcům je to třeba buřt, jestli to prodávají 15 letému nebo 20 letému člověku.

záleží tedy na tom, jestli to dotyčný občan co je toho svědkem nahlásí na policii nebo na to příjde policie sama, ale to u nás moc nehrozí.