AmazedWolf

Co vše je potřeba pro přestup z Win XP na Linux Ubuntu?

Myslím tím celkově z HDD vymazat Windows a nainstalovat Linux. Hlavně bych potřeboval poradit jak odinstalovat Windows.

Nejlepší odpověď
gecco

  1. zazálohuj si data
  2. stáhni si vhodnou instalaci Linux ( http://www.li­nux.cz/ ), mnohé nabízejí i LiveCD (neinstaluje se, takže si ji snadno vyzkoušíš)
  3. ověř si, že na daný HW existují ovladače
  4. reinstaluj…

Windows se neodinstalovává, prostě vrámci instalace Linuxu zrušíš partition, vytvoříš novou a zformátuješ ji.

Další odpovědi
RyuzakiKate

Mno já přešla po koupi novýho noťasu necelý dva roky zpět ihned z win8 na Ubuntu. Stáhla jsem si 32bit verzi vocaď http://www.ubun­tu.cz/ziskejte/stah­nout , .iso soubor vypálila na cédo, vložila do mechaniky, restartovala kompa a nechala nabootovat z cd, to už pak je postup pro blbečky (naštěstí) :) ale musíš si nastavit v BIOSu v záložce „boot“, aby to prvně načetlo právě to cdčko (přesuneš na první místo cd-rom). Do BIOSu se dostaneš při startování počítače za zmáčknutí klávesy, obvykle to bývá F12, F10 nebo F2, to vyzjistíš. Jak se pak dostaneš do instalačního menu Ubuntu, samo se tě to zeptá, jestli si chceš linux dát vedle windows nebo windows smazat, takže žádný šílený obštrukce nejsou potřeba. A kupovat si novej HDD je zbytečný, ale data si určitě zálohuj na nějakej externí disk.

Monzenk

laicky.. kup si nový HDD

setapouch

Zrovna s Ubuntu (14.04) jsem docela dost nespokojený.

RyuzakiKate

Jak to? Taky ho mám, a jsem spokojená – s prostředím GNOME.

setapouch

Při každém spuštění systémová chyba. Nepřišel jsem na to co s tím. Občas, ne vždy, se mi po spuštění automaticky zapne bluetooth, přestože má být vypnutý. Jednou za čas (zhruba za týden) systém skoro zatuhne tak, že je práce úplně nemožná. Např. otevření terminálu je práce na několik minut. Musím restartovat, dát vyhledat aktualizace (pokud to stihnu do dalšího zatuhnutí) a pak je to OK. A před týdnem jsem systém musel přeinstalovat kvůli chybám v apt.

Až na tu poslední chybu, kterou jsem zaznamenal jen jednou, se vše opakuje i po přeinstalaci. Nejsem odborník na linux, takže gnome a výchozí volby instalace. A na noteboooku.

setapouch

Resp. při zatuhnutí ne restartovat, ale natvrdo vypnout a znovu spustit.

A nemám volbu hibernace, když je baterka vybitá – jsou tam pouze volby nedělat nic nebo vypnout. Pro rozdělanou práci je obojí ve výsledku úplně stejné.

RyuzakiKate

Aha, to je divný… Já mám po spuštění taky zaplej bluetooth, ale mám ho na liště, takže ho dycky vypnu a zapnu až když ho potřebuju – pro posílání souborů do mobilu. Mně se zas stávalo, že mi spadl Firefox, když jsem si naklikla googlemaps, ale po několikerým ohlášení se to už nestalo. Aktualizace mám nastavený tak, aby mi to ihned ohlásilo, když nějaká vyjde, což je dycky po zapnutí systému. Jinak bez problémů… Po úplným vybití baterky mi to přešlo do hibernace automaticky.

gecco

Monzenk → bezva nápad…
Ještě o něco laičtější by bylo koupit novej počítač…
😁

RyuzakiKate

.. a ten počítač nejlíp už rovnou s linuxem :)