Vanda6

Co vlastně znamenají čísla na občance, ty mezi šipkami?

Nejlepší odpověď
anonym

1.Dva znaky – typ a podtyp dokladu

2.Tři znaky – vydavatelský stát (podle ISO 3166, u nás – CZE)

3.Příjmení držitele ukončené sekvencí <<

4.Jméno držitele ukončené sekvencí << nebo koncem řádku.

Zbytek vyplněn znakem „<“. Samostatný výskyt znaku < ve jménu a nebo příjmení má význam mezery (používá se třeba u lidí co mají více křestních jmen). Doplňky (Jr., II a pod.) se kódují do přijmení a oddělují <.

II. řádka:

1.Devět znaků – číslo dokladu

2.Jeden znak – kontrolni číslice k číslu dokladu

3.Tři znaky – občanství (podle ISO 3166, u nás – CZE)

4.Datum narození (ve formátu YYMMDD)

5.Jeden znak – kontrolni číslice k datu narození.

6.Pohlaví (M – muž; F – žena)

7.Platnost do (ve formátu YYMMDD)

8.Jeden znak – kontrolni číslice k datu platnosti.

9.Volitelné pole proměnně délky. Podle přítomnosti/nep­řítomnosti kontrolního znaku volitelného pole a souhrnného kontrolního znaku končí na konci řádku nebo jeden či dva znaky před koncem řádku.

10.Kontrolní znak volitelného pole – na některých typech dokladů chybí zcela, na jiných není vypočítán a obsahuje znak <

11.Volitelný souhrnný kontrolní znak přítomný pouze na některých dokladech. Pokud je přítomen, pak je vypočten ze znaků na pozicích 1–10 (číslo dokladu vč. KZ), 14–20 ( datum narození vč. KZ), 22–28 (platnost do vč. KZ) a 29 -? (volitelného pole vč. KZ)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Stro­jov%C4%9B_%C4%8Di­teln%C3%A1_oblas­t_doklad%C5%AF

Další odpovědi
klumprt

Jugarova odpověď se zdá být správná a vyčerpávající. Jenom doplním, že se jedná o strojově čitelnou zónu. Například při hraniční kontrole stačí dát doklad do čtečky a okamžitě se zjistí, jestli držitel nebo doklad nejsou v blokaci. Tzn. že se s nimi musí něco udělat.