mosoj

Co vede určité kultury obyvatelstva k provádění ženské obřízky ?

http://www.top­zine.cz/zenska-obrizka-se-tyka-jiz-sta-milionu-zen

Nejlepší odpověď
annas

Jiný mrav, tradice, věrnost, přijetí do kmenové společnosti atd. Podrobnosti níž.

S ženskou obřízkou je spjata celá řada tradic a pověr. Dle jednoho z tradičních zdůvodnění má amputace částí ženských genitálií zabránit masturbaci u žen a tak zajistit jejich duchovní čistotu (masturbace je zde podobně jako v mnoha jiných kulturách pokládána za zdroj duchovní nečistoty). Podle afrických pověstí (např. v Mali) jsou novorozeňata částečně oboupohlavní a obřízkou je odstraněn prvek pohlaví druhého (u mužů je za ženský prvek pokládána předkožka, u žen klitoris), touto legendou se tedy zdůvodňuje obřízka u obou pohlaví Podle kurdské tradice znamená ženská obřízka očištění ženy (opět souvisí se sekrecí amputovaných částí, sekret z klitorisu je dle některých místních pověr nečistý a může partnera dokonce zabít ) a je jí rovněž přisuzována estetická funkce.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDen­sk%C3%A1_ob%C5%99%C3%AD­zka

Ženská obřízka a náboženství
I když ženská obřízka je často spojována s islámem, jde o mnohem starší rituál, který s náboženstvím nemá nic společného. Vnějším důvodem pro provedení obřízky má být to, aby dívka vstupovala do manželství čistá a neposkvrněná. Praktickým důsledkem obřízky je ovšem absence sexuálního prožitku. V některých oblastech neobřezané dívky zůstávají neprovdány.

http://obrizka­.ihelpdesk.cz/zen­ska-obrizka

--
U afrických kmenů při fungování společenské struktury nehraje věk zdaleka takovou roli jako společenská skupina, do níž jedinec patří. Ženská obřízka je rituál, při kterém je dívka plně a definitivně přijata do kmenové společnosti a může se po něm vdát. Vdané ženy jsou třetí a nejvyšší skupinou, do níž ženy mohou a obvykle chtějí vstoupit. Muži mají možnost povýšit ještě o stupínek výš. Mezi stařešiny, kteří vládnou a a rozhodují o životě a chodu celého kmene. V současné době je většina daasanachských žen stále pro obřízku. A i když ony samotné tímto utrpením už prošly, chtějí, abych i jejich dcery podstoupily tento mrzačící akt. Vědí, že když se tak nestane, dívka nebude svým okolím uznána a nikdy se nevdá. Každopádně ženská obřízka zdaleka není jen problémem Afriky.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101230757­22-norro-historie-zenske-obrizky/207382537­38/

Ženská obřízka není vynálezem muslimů
Mnozí fanatičtí milovníci neposkvrněnosti Izraele, rasisté, nacionalisté, zkrátka lidé s IQ tykve hlásají do světa naprosté bláboly, říkají, že ženská obřízka je naprostým výmyslem muslimů. Samozřejmě tito lidé by se měli dovzdělat, popřípadě by si měli přečíst tento článek. Ženská obřízka je něco strašného, ohavného, barbarského a nechutného. Ženy jsou mrzačeny nikoli z náboženských, ale z rituálních důvodů, které nemají s vírou vůbec nic společného. Mimochodem jisté formy ženské obřízky se vyskytují například u etiopských židů – Falašů. Ženská obřízka se není výlučnou záležitostí Afriky ani arabského světa.

http://www.hre­benar.eu/2012/06/zen­ska-obrizka-neni-vynalezem-muslimu/

Další odpovědi
Mirdas

Pro mne zcela zcestná a nepochopitelná tradice.

kapka

Mosoji, doporučuji knihu Zmrzačená http://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/zmrzacena-44541 , není nad to, když vám všechno vysvětlí žena, která sama obřízku zažila, zná kulturu svého národa a zároveň poznala i evropskou kulturu a z původní kultury se vymanit a proti obřízce u dívek účinně bojuje. Zajímavým momentem v knize je, když hlavní hrdinka, žijící už ve Francii, musí do porodnice a její příbuzná jí obřeže bez jejího vědomí malou asi roční dceru. Když to po návratu zjistila, vzala to tehdy ještě celkem v klidu, spíše byla ráda, že se zranění dobře hojí a batole na utrpení snadněji zapomene, než ona (obřezaná v sedmi letech, takže to nesla těžce psychicky, útok vlastní rodiny na její osobu). Další věci, že dcera nebude mít nikdy nic ze sexu apod. moc neřešila, i když si to uvědomovala. Prostě vliv kultury je strašně silný. Přes všechno utrpení, které prožila by to samé dělala svým dcerám, kdyby zůstala v rodném Senegalu, případně se neodpoutala od svého manžela a komunity ve Francii. Ona se časem úplně vzepřela a začala v OSN bojovat za práva dětí, proti obřízkám. Z knihy krásně pochopíte, jak nesnadné je zatratit vlastní zvyky a kulturu, ve které je člověk vychován, i kdyby stokrát věděl, jak je to šílené.

Pepa25

Prý kulturní zvyklosti. Sám to ale nechápu, je přece rozdíl, když se propíchnou uši pro náušnice (zvyk v Evropě) a něčím takovým …

marci1

Smyslem ženské obřízky, pokud můžeme hovořit o smyslu, má být to, aby děvče vstupovalo do manželství neposkvrněné a čisté. Samozřejmě také proto, aby jí byla zabráněna masturbace. V mnoha kulturách zachází fanatismus až tak daleko, že dívka která nebyla obřezána, nemá prakticky šanci najít ženicha a provdat se.
Ženskou obřízku provádějí především národy a kmeny ze zemí s africkou kulturou. Přestože je mnohdy spojována a zdůvodňována vírou a náboženským motivem, ve skutečnosti ženská obřízka s náboženstvím nijak nesouvisí. Je prováděna jak v muslimských, tak židovských i křesťanských rodinách, bez jakékoliv opory ve víře. Naopak teologie všech těchto tří významných náboženství infibulaci odsuzují a zakazují.
Dívky bývají zastrašovány, že pokud nepodstoupí obřízku, naroste jim klitoris ke kolenům, naroste jim penis, dokonce, že zemřou.
Tomuto tématu je věnována stále malá pozornost a jedná se o velmi velkou část ženské populace, která je zastrašována a mrzačena. ☹

petra15

Puvodne to byly hygienické duvody, a praktikovalo se to uz pred 5000 let, hlavne u muzu. Dnes je to spojeno s nábozenskými duvody.Tenkrát to melo opodstatnení – a dnes jeste má … ve „spinavých zemích“ islámského sveta.:-)xD
(ani nevedí, jak je to pro ne dobre)