Co vám říká „občanská neposlušnost“ ?!

Nejlepší odpověď
annas

Pojem znám, ale cituji ze zdroje o situaci u nás.

Právo na občanskou neposlušnost (resp. právo na odpor) upravuje také Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky – konkrétně článek 23 Listiny základních práv a svobod, v němž je zakotven občanský princip ochrany práv a svobod proti jejich porušování ze strany státní moci. Tento článek listiny ustanovuje, že občané se svých základních práv mohou dovolat přímo, pokud tato jsou bezprostředně ohrožena, a není možno se jich dovolat zákonnou cestou…
Prostředky občanské neposlušnosti mohou být například: účast (či naopak neúčast) na určitých shromážděních, vyjadřování (či nevyjadřování) se k určitým tématům, odmítnutí emigrace, odmítnutí amnestie (tedy trvání na řádném dokončení trestního řízení), odmítnutí pracovat (např. prostřednictvím stávky), paralyzování řízení lpěním na byrokratických detailech, zesměšňování různých symbolů, neuposlechnutí výzvy orgánu statní moci (např. policisty), provokativní (z pohledu autorit) chování či vyjádření neloajality…

Zkráceno – internetové stránky

Další odpovědi
Drap

Doufám, že brzy občané této republiky začnou být občansky neposlušní a udělají konec samolibé a devastujicí vládnoucí garnitůře.

led

Doplním Kerbera citovaním zo známej poviedky/filmu Vyšší princíp:
"… S největším úsilím popadl dech. A potom naráz, s chvatem tonoucího, jenž se bojí, že bude zahlcen a nedořekne, vykřikl na své žáky:
„S hlediska vyššího principu mravního… vám mohu říci jenom jedno: vražda na tyranu není zločinem!“

venkovan

Co mi to říká? No raději než říká, tak ji využívám v praxi.
Je to vysilující, ničí to nervy, ale zas si nechci nechat všechno líbit od těch co si myslí, že mají moc.