Střela

Co určit jako podmet a prisudek?

„Rika se, ze darovat usmev je darek, ktery neboli.“ jake jsou vetne cleny? Nevim si rady s podmetem a prisudkem. Předem děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je nepřesná.

Nejdříve musíte udělat rozbor souvětí, pak v jednotlivých větách určit základní větnou dvojici a větné členy.

1. VH, že 2.VV, který 3. VV.,

První věta hlavní je věta jednočlenná, protože má jen základní člen jednočlenné věty – část slovesnou. Ta je doplněná „části jmennou“ ve 2.VV .

Ptáme se: kdo, co se říká, jaká věc se říká – vždy se ptáme tak, abychom odpověděli 1. p. – jak jsem uvedla, věta nemá „podmět“, darovat úsměv je dárek. Podmět zpravidla předchází přísudek.

3. VV – který je vztažné zájmeno, tzn., že je větným členem.

Větný rozbor není už tak složitý.
2.VV – PO, PŘJ, PT;
3. VV – PO, PŘS

Další odpovědi
quentos

Nejdřív si tipněte, my to pak čeknem…
Doplňuji:
více v diskusi

Klára K.

„To“ je nevyjádřený podmět a „říká se“ je přísudek ve větě hlavní.
Pak je tam vedlejší věta podmětná, v té je podmět „úsměv“ a přísudek „je dárek“
A pak je tam ještě vedlejší věta přívlastková, tam je přísudek „Nebolí“ a podmět je buď nevyjádřený („on“), nebo se to ještě počítá k té předchozí větě, to nevím, asi jsme se to ještě neučili 🙂

ivzez

Quentosi, perfektní práce!

Annas dodala bezvadné vědomosti,
ale Vy jste tazatelku posunul dál.

quentos

dík :{)>

Střela

Rika se (Přs), ze darovat(nevím) usmev(Po) je darek (Prjss),......

quentos

toto správně není, ale dáme nápovědu – podmět musí být vždy v 1. pádě a nemusí to být vždy podst. jméno…

quentos

… a také si musíme uvědomit, jak se na podmět správně ptát (to byla evidentně hlavní chyba)

quentos

btw u jteré z vět v tomto souvětí chcete větné členy určit? Věty jsou tu minmálně tři…

Střela

Podle meho, by to slo i takto: Rika se (Prs), ze darovat usmev je darek (toto cele je podmet), ktery neboli. Vetne cleny bych chtela urcit u vseho..dekuju

quentos

to už by nebylo ovšem určování větných členů, nýbrž druhů vedlejších vět – a máte pravdu, že „že darovat úsměv je darek“ by pak byla tzv. vedlejší věta podmětná. Ovšem nikoli podmět…
Pokud u všeho, tak to bude víc práce. První věta v souvětí je totiž samotné „říká se“, kde podmět je nevyjádřený („ono“) a „říká se“ je přísudek. V druhé větě v souvětí (v té vedlejší větě podmětné začínající „že“) je podmětem kupodivu sloveso v infinitivu (neboť se ptáme kdo, co – kdo, co je dárek? Darovat [úsměv]…). U té poslední věty si nejsem jist, zda za podmět považovat zájmeno „který“) nebo ho považovat opět za nevyjádřený, to si počkejme na lepšího češtináře.

Střela

Děkuji za odpověď ! Moc mi to pomohlo :)

quentos

není zač, očividně Vás zmátl ten mýtus, že podmětem „musí“ být podst. jm. nebo zájmeno. Nemusí :{)> musíme se na něj jen umět správně zeptat.