dagry

Co udělat po zmijím uštknutí?

Nevíte jak se nejlépe zachovat po zmijím uštknutí? Nedávno to v televizi říkali, ale já už jsem to zase zapomněla. Vím akorát, že tam říkali, že se nemusíme až tak toho bát, nemusíme prý panikařit a že sérum jako protijed je stejně neúčinné.
Ale bohužel teda nevím co vlastně máme dělat.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nic. Dát si dobrou kávu a v klidu!! čekat.
Poslední informace je že píchnutí hadího séra je víc nebezpečné ( alergie, anyfylaktický šok ) než zmijí ušktnutí. Samozřejmě se to týká lidí kteří nemají nemocné srdce. Škrcení není doporučováno !!
Doplňuji:
Samozřejmě zavolat lékaře.

Další odpovědi
quentos

co nejpevněji zaškrtit ránu kousek za ní směrem k srdci (cárem košile apod.), aby se jed nešířil krevním oběhem do srdce. Jed z rány NEVYSÁVAT. Vyhledat urychleně lékaře.

anonym

Zmije tuzemská není zas až tak smrtonosná.
Ale odzívnout uštknutí asi není dobrý nápad.
Použít hlavu a lékaře.

Miroslavst

Nad ránou zaškrtit a označit, kdy bylo zaškrcení provedeno.
Postiženého v klidu dopravit do zdravotnického zařízení.
Ránu nevycucávat, nerozřezávat. Překrýt sterilním obvazem.

ReHu

Říkali, že sérum účinné je, ale má mnoho negativních vedlejších účinků. Také říkali, že není tak smrtelně nebezpečné, jak se traduje a také, že zmije je velmi plachá a pokud se necítí ohrožená, raději uteče.

BENYTA

Sice se to v mém okolí zmijemi nehemží,ale mám promyšleno,co bych udělala – doufám,že by se mi to podařilo taky dodržet…
Mé zdroje jsou od veterináře,před několika lety mého pejska potvora dostala,hned jsem volala „svému“ veterináři.Jak píšou ostatní,hlavně zachovat klid,nechat v klidu odpočívat.Naskákaly mu boule,za pár hodin zmizely.
Když se to stane člověku a zpanikaří,rozproudí se mu krev a jed se bude šířit mnohem rychleji.

dagry

Ano jak píše Mosoj, mám pocit, že tam říkali, že máme zachovat klid, v klidu ležet a že není nutné vyhledávat lékaře, že to sérum jako protijed opravdu není účinné. Ale jasně týkalo se to relativně zdravých lidí.