Bodačka

Co udělá praktická lékařka, když uvidí na mých nohou jizvy a cca 5 dní staré rány od sebepoškozování se žiletkou?

Nedokážu s tím přestat a teď už je stejně pozdě-uvidí to tak jako tak. Spíš jde o ty čerstvější řezy, jizvy si myslím už nebude řešit… Je mi 15 let (jen abyste věděli, jak odpovědět, protože ještě pořád má se mnou co dělat mamka, tedy nejsem dospělá) Mám tedy pochopitelně strach. Co udělá? Otázku prosím nemažte, je to pro mě důležité, děkuji.

Nejlepší odpověď
Annabellee

Co udělá opravdu, nevím. Můžu Vám říct, co by udělat měla-dát Vám kontakty na psychology a jiná zařízení, kde se tímto problémem zabývají a kde by Vám mohli pomoci. Víte-potřebujete pomoci-sama se z toho těžko dostanete. Pochopte-je to nemoc a není zač se stydět ani mít pocity viny.
V dnešní době tím trpí spousta mladých lidí.
Princip je podobný, jako být závislý na drogách, automatech, alkoholu… Člověk nad tím ztratí kontrolu a nedokáže si poručit. Cítí obrovské napětí, kterého se lze zbavit jen tak, že se pořeže. Důležité pro vyléčení je zjistit, proč jste to začala dělat-a to je úkolem psychoterapie.
Ale konkrétně k Vašemu problému: Pokud to správně chápu(?), jde Vám o to, aby to lékařka nesdělila mamince, ve škole atd. Na Vašem místě bych lékařku s problémem seznámila, ještě než to zjistí sama a požádala ji o pomoc s tím, že to zatím zůstane jen mezi vámi dvěma. Pokud je rozumná, měla by na to přistoupit. Přístup rodičů k danému problému může často být kontraproduktivní-ale taky ne nutně(!).
Hlavně-hlavu vzhůru-NEJSTE PROTO ŽÁDNÝ BLÁZEN!!! A když, tak určitě ne větší, než kdokoli z nás všech ostatních. Dnes je „in“ chodit na psychoterapii a rozvíjet sebepoznání 🙂. Nejen,že se pak nebudete muset řezat, ale může Vám to pomoci žít šťastnější život a MÍT RÁDA SAMA SEBE.
(Koukněte na internet, určitě najdete fórum nebo sebepodpůrnou skupinu lidí s podobným problémem.)

Že to zatím „zůstane mezi vámi dvěma“ jsem pochopitelně měla na mysli prozatím to oficiálně dávat na vědomi rodičům, škole a úřadům, ale řešit to nejprve na úrovni odborné pomoci, která je důležitá především, a neobejde se bez Vaší důvěry a spolupráce. Udělat z Vašich psychických problémů skandál a obviňovat Vás z toho či onoho umí každý, ale právě proto, že je to vážná věc, je nutná pomoc.Primum non nocere!

Další odpovědi
led

1 – je povinná rany ošetriť (5dňové rany od žiletiek sú ešte nezahojené)
2 – v prípade nedospelosti pacienta (v tomto prípade za dieťa zodpovedajú rodičia) je povinná sebapoškodzovanie nahlásiť na sociálku a políciu (nedostatočné plnenie si rodičovských povinností)
3 – pošle sebapoškodzujúceho pacienta na psychiatrické vyšetrenie

ivzez

Annabellee se mýlí, sebepoškozování
je vážné onemocnění, jež může končit smrtí.

Praktická lékařka by v žádném případě neměla
přistoupit, že „to zůstane jenom mezi vámi dvěma“.

Měla by s problémem seznámit rodiče,
trvat na psychiatrickém vyšetření a odpovídající léčbě.
A měla by problém oznámit OSPOD.

Škoda, že jsi strach neměla dříve
a nezačala problém řešit hned, jak se objevil.
(Teď mohou mít problém i tví rodiče.)

yuko

Nikoho takového osobně neznám, ale vím, že se s tím léčí na psychiatrii. Tak co nejdří zajdi s mamkou k lékaři. Taky se může stát, že dříve nebo později dostaneš nějakou infekci do rány nebo otravu krve. Řekla bych Ti, podívej se kolem sebe, kolik lidí i mladých i dětí umírá na rakovinu a Ty se sama poškozuješ. Život je krátký, je třeba si ho užít a prožít pokud možno ve zdraví. Tak s tím začni pokud možno hned.

nyjono

Lidi, neházejte psychology a psychiatry do jednoho pytle.

Omluva, mělo to být v diskusi.

led

Kto je psychológ, psychoterapeut, psychiater a ako môžeme meniť predsudky https://www.zzz­.sk/clanok/7017-kto-je-psycholog-psychoterapeut-psychiater-a-ako-mozeme-menit-predsudky

  • Psychiatria sa zaoberá patologickými (chorobnými) duševnými stavmi a ich liečením.
  • Psychologia je podľa Hegela záverečná časť filozofie subjektívneho ducha, filozofická veda, ktorej predmetom je duch v podobe dialektickej syntézy duše a vedomia, a to vo forme teoretického ducha, praktického ducha a slobodného ducha. Psychológia má preskúmať jednotlivé schopnosti ducha.

led

definície podľa tety Wiki

Annabellee

A teď to nejdůležitější:
Psychoterapeut je člověk, který absolvoval několikaletý terapeutický výcvik a zabývá se léčbou psychických poruch. Většinou se jedná zároveň buď o psychiatra, nebo psychologa, mezi nimiž zásadní rozdíl je ten, že psychiatr je lékař a psycholog nikoli 🙂.

led

V odpovedi vychádzam z mne známych podobných prípadoch. Títo pacienti, boli poslaní na psychiatrické vyšetrenie s následnou liečbou. V jednom prípade boli postihnutí rodičia za nedostatočnú starostlivosť o dieťa.