Wewa

Co tvoří vsázku vysoké pece?

Nejlepší odpověď
arygnoc

najmä koks, železná ruda, vápenec a iné prísady podľa požiadavkov na výslednú taveninu.

Další odpovědi
Jádrohlod

A potom to funguje dále asi takto:
Jak se vsázka vysoké pece pohybuje směrem dolů (klesá), stoupá její teplota, tudíž se usnadňují redukční reakce oxidů a tvorba strusky. Nastává řada změn ve složení vsázky:

oxid železitý ve vsázce se postupně redukuje za vzniku železné houby až ke konečnému roztavenému surovému železu
kyslík ze železné rudy reaguje s koksem za vzniku CO, nebo s CO za vzniku CO2, který se hromadí ve vrcholu pece
složky hlušiny se spojují s tavidly a tvoří strusku. Tato struska je souborem směsi silikátů o nižší hustotě než je roztavené železo
koks slouží především jako redukční činidlo, ale také jako palivo a opouští pec v podobě CO, CO2, nebo uhlíku obsaženém v surovém železe
jakýkoliv přítomný vodík reaguje také jako redukční činidlo a reakcí s kyslíkem dává vodu.
Hlavní pochody jsou následující :

zavážení surovin
tvorba proudu horkého větru
vysokopecní proces
přímá injektáž redukčních činidel
odlévání
zpracování strusky

anonym

Já bych tam ještě k uvedenému přidal aglomerát a železný šrot.

honza19hk

koks ruda,vápenec