zvonisek

Co znamenají níže uvedené výrazy?

Co to znamená čurifinda, revíz, blijavec?
co to znamená, když se řekne jdu trochu zabzdít.
Bzíkám stále

Nejlepší odpověď
annas

Trochu zabzdit se říká u nás na Hané, trochu zatopit.
Jinak také vypustit větry.

čurifinda – slabá káva z náhražek, často ze žitovky, nošená v bandasce/ láhvi do práce; nebo cikorka – bezkofeinová náhrada kávy.

revíz – zastaralý výraz pro rybíz.
Viz minulá otázka – „tevíz předat přes dršlák“. Přepsala jste se, takže už je význam jasný. Tevíz = revíz = rybíz.

bliják, blijavec – špatně artikulovaný zpěv – „blití“ do mikrofonu – chrčet apod.
Nebo také nechutné jídlo, které způsobí zvracení. Název pro hřib satan

Něco znám, něco podle SNČ.

Další odpovědi
mosoj

Jo, jo pravdu díš, bzíkáš stále.

anonym

U nás ve Středozemí se užívá čulifinda.

Cenobita

špatné, řídké, nekvalitní kávě se na Hané říká: čůra

Například povzdechnutí, když číšník přinese špatnou kávu: „To je tedy čůra!“

Nejspíš to souvisí s tím, že tato špatná káva může evokovat tmavší odstíny moči (čůránky).

annas

Ad Cenobita,

jsem z Hané, ale nikdy jsou slovo „čůra“ neslyšela. Mám hanácký slovníček, ani v něm není slovo uvedené. Možná na opačné straně Hané.

Cenobita

Ve slovníku nemusí být všechno, výraz čura/čůra používáme živě stále.

annas

Ale na čůru se tazatelka neptala.