rybíz

Co tohle znamená? Dělají si z nás srandu?

dolf Marek

Novela umožnà zveřej�ovat ještě podrobnějšà informace
VĂ˝sledky kontrol ÄŤerpacĂch stanic na webu ÄŚOI

ÄŚeská obchodnĂ inspekce koneÄŤnÄ› zveĹ™ejnila na svĂ©m webu seznam ÄŤerpacĂch stanic, u nichĹľ loni zjistila problĂ©my s prodávanĂ˝m palivem. Seznam pokutovanĂ˝ch bude inspekce aktualizovat kaĹľdĂ˝ mÄ›sĂc. „S novĂ˝m rokem platĂ pro kontrolu pohonnĂ˝ch hmot nová pravidla. OchránĂ spotĹ™ebitele a poctivĂ© obchodnĂky,“ vysvÄ›tlil ministr prĹŻmyslu Martin Kocourek. „SpotĹ™ebitelĂ© majĂ právo na ochranu tam, kde se nemohou bránit sami.“

IlustraÄŤnĂ foto ÄŚOI byla dlouhodobÄ› kritizována za to, Ĺľe hřÚnĂky nezveĹ™ejĹ�uje a nechránĂ tak motoristy. Inspekce oponovala tĂm, Ĺľe jejĂ vĂ˝sledky byly u soudu v minulosti zpochybnÄ›ny a nepoctivĂ© firmy pak navĂc zĂskaly milionovĂ© odškodnĂ© za Ăşjmu na dobrĂ© povÄ›sti. Podle novĂ˝ch pravidel ale ÄŚOI smĂ zveĹ™ejĹ�ovat ty ÄŤerpacĂ stanice, kterĂ˝m za prokázanĂ© porušenĂ jakosti pohonnĂ˝ch hmot pravomocnÄ› uloĹľila pokutu.

Podobná pravidla uĹľ ministr Kocourek rozhodl vloĹľit i do návrhu novely zákona o pohonnĂ˝ch hmotách. Ten uĹľ schválila vláda, ale ÄŤeká ho ještÄ› projednánĂ v parlamentu. Novela by mÄ›la platit od poloviny letošnĂho roku. „UmoĹľnĂ zveĹ™ejĹ�ovat ještÄ› podrobnÄ›jšà informace neĹľ ty, kterĂ© jsou na webu ÄŚOI nynĂ. SpotĹ™ebitelĂ© tak budou mĂt kompletnĂ informace i o všech dodavatelĂch, od nichĹľ se nekvalitnĂ palivo do ÄŤerpacĂ stanice dostalo,“ doplnil ministr Kocourek.

Loni ÄŚOI odebrala 1866 vzorkĹŻ pohonnĂ˝ch hmot. HrubĂ© porušenĂ jakosti, kterĂ© mĹŻĹľe pĹ™edstavovat zvýšenĂ© riziko poškozenĂ motoru, zjistila u 2,1 % testovanĂ˝ch vzorkĹŻ. Za takovĂ© zjištÄ›nĂ pak ÄŚOI ukládá pokuty v Ĺ™Ăˇdech statisĂcĹŻ aĹľ milionĹŻ korun, stejnÄ› jako pĹ™i zjištÄ›nĂ opakovanĂ©ho prodeje nekvalitnĂch pohonnĂ˝ch hmot v prĹŻbÄ›hu jednoho roku. NapĹ™Ăklad za prodej nekvalitnĂho paliva hrozĂ sankce do výše pÄ›ti milionĹŻ korun.

Inspekce loni uloĹľila 49 pokut v celkovĂ© výši 8,3 milionu korun. Mezi nejpokutovanÄ›jšà prodejce patĹ™ila spoleÄŤnost Falko II Czech, kterĂ© ÄŚOI za opakovanĂ© prohĹ™ešky dala sankce v celkovĂ© výši 4,35 milionu korun. Falko má pumpy napĹ™Ăklad v OlešnĂ©, HavlĂÄŤkovÄ› BrodÄ›, SmrĹľovce, Hlinsku nebo u pĹ™ehrady v SeÄŤi.

„Nejsme statistici. Zaměřujeme se z velkĂ© části na kontroly tÄ›ch ÄŤerpacĂch stanic, u kterĂ˝ch máme podezĹ™enĂ na porušenĂ jakosti. Proto je i podĂl 2,1 % hrubĂ˝ch porušenĂ v našich statistikách vyššĂ, neĹľ kolik jich ve skuteÄŤnosti pravdÄ›podobnÄ› je,“ upozornil Jan Ĺ tÄ›pánek pověřenĂ˝ Ĺ™ĂzenĂm ÄŚOI. Ke konci roku 2010 bylo u nás evidováno celkem 6591 ÄŤerpacĂch stanic, z toho 3672 veĹ™ejnĂ˝ch.

http://www.eu­ro.cz/detail.jsp?id=4589
Doplňuji:
Podívejte se na odkaz!

Nejlepší odpověď
ten který je

Odpovím otázkou.Srandu si děláte Vy nebo oni?

Další odpovědi
led

Máte zjavne zle nastavenú znakovú sadu. Akosi vám to šifruje.
Tie „Výsledky kontrol čerpacích stanic na webu ČOI“ sú písane čitateľne
Veta: „Spotřebitelé mají právo na ochranu tam, kde se nemohou bránit sami.“ hovorí úplne jasne. To sa týka aj nás – užívateľov.
V čom vidíte tu srandu? Píšte jasne a zreteľne.

Doplňuji:
odkázaný text je v diskusii

led

prispevok v ľudskej reči:
Výsledky kontrol čerpacích stanic na webu ČOI

Česká obchodní inspekce konečně zveřejnila na svém webu seznam čerpacích stanic, u nichž loni zjistila problémy s prodávaným palivem. Seznam pokutovaných bude inspekce aktualizovat každý měsíc. „S novým rokem platí pro kontrolu pohonných hmot nová pravidla. Ochrání spotřebitele a poctivé obchodníky,“ vysvětlil ministr průmyslu Martin Kocourek. „Spotřebitelé mají právo na ochranu tam, kde se nemohou bránit sami.“

Ilustrační foto ČOI byla dlouhodobě kritizována za to, že hříšníky nezveřejňuje a nechrání tak motoristy. Inspekce oponovala tím, že její výsledky byly u soudu v minulosti zpochybněny a nepoctivé firmy pak navíc získaly milionové odškodné za újmu na dobré pověsti. Podle nových pravidel ale ČOI smí zveřejňovat ty čerpací stanice, kterým za prokázané porušení jakosti pohonných hmot pravomocně uložila pokutu.

Podobná pravidla už ministr Kocourek rozhodl vložit i do návrhu novely zákona o pohonných hmotách. Ten už schválila vláda, ale čeká ho ještě projednání v parlamentu. Novela by měla platit od poloviny letošního roku. „Umožní zveřejňovat ještě podrobnější informace než ty, které jsou na webu ČOI nyní. Spotřebitelé tak budou mít kompletní informace i o všech dodavatelích, od nichž se nekvalitní palivo do čerpací stanice dostalo,“ doplnil ministr Kocourek.

Loni ČOI odebrala 1866 vzorků pohonných hmot. Hrubé porušení jakosti, které může představovat zvýšené riziko poškození motoru, zjistila u 2,1 % testovaných vzorků. Za takové zjištění pak ČOI ukládá pokuty v řádech statisíců až milionů korun, stejně jako při zjištění opakovaného prodeje nekvalitních pohonných hmot v průběhu jednoho roku. Například za prodej nekvalitního paliva hrozí sankce do výše pěti milionů korun.

Inspekce loni uložila 49 pokut v celkové výši 8,3 milionu korun. Mezi nejpokutovanější prodejce patřila společnost Falko II Czech, které ČOI za opakované prohřešky dala sankce v celkové výši 4,35 milionu korun. Falko má pumpy například v Olešné, Havlíčkově Brodě, Smržovce, Hlinsku nebo u přehrady v Seči.

„Nejsme statistici. Zaměřujeme se z velké části na kontroly těch čerpacích stanic, u kterých máme podezření na porušení jakosti. Proto je i podíl 2,1 % hrubých porušení v našich statistikách vyšší, než kolik jich ve skutečnosti pravděpodobně je,“ upozornil Jan Štěpánek pověřený řízením ČOI. Ke konci roku 2010 bylo u nás evidováno celkem 6591 čerpacích stanic, z toho 3672 veřejných.

Rudolf Marek