chachar1922

Co to znamenalo „dubový věnec“?

Nevím kontext. Prostě to má něco znamenat s němčourama asi. :)

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí s Kelty.

"Podle irského „drui“ znamená toto slovo „dub“ a druidem tedy byl člověk, který měl vědomosti dubu. Aby člověk mohl splynout s duší tohoto stromu, musel mu porozumět.
Druidové právě proto představovali mnohé vlastnosti dubu, byli pevní a nabízeli duchovní přístřeší. pro své lidi, byli spojeni s dávnými tradicemi a jejich letité zkušenosti a moudrost byla
ošlehána větrem.

Dubové listí se objevuje i v době nacismu, kdy se objevovaly prapory s železným hákovým křížem, který měl
uprostřed stříbrný dubový věnec s černou orlicí na bílém podkladu atd.:

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:WR-TI0T6_d8J:the­ses.cz/id/u9m5e­o/79160-535705860.pdf+&cd=6&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz
NIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI
Pedagogická fakulta
Katedra antropologie a zdravovědy
Jana Pulíková

Olomouc 2010

"Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal výsadní postavení zejména v germánské mytologii, kde byl zasvěcen bohu blesku, Thórovi.

Je považován za německý národní strom a symbol německého národa. Vyšší třídy některých německých vyznamenání se od svých nižších variant odlišují přidáním dubových ratolestí (viz válečný kříž, ve vyšší variantě válečný kříž s meči, brilianty a dubovou ratolestí)."

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/narodni-stromy-2

Jak plyne z textu, měl věnec určitou magickou moc, byl to historický symbol životní síly a života. Stejně jako strom dub.

Další odpovědi
ivzez

Bez kontextu těžko odpovědět, možností je víc.
Dubový věnec najdete už ve starém Řecku, i jinde.
Více možností je i pro Německo.

Jedna z nich – by mohla být
Německá čestná a pamětní medaile války 1914–18 německé čestné legie
( http://www.eu­ropeana1914-1918.eu/it/eu­ropeana/recor­d/2023202/EA1E7842B97BC­03B8457B2087EC70B03230A4­C8D )

Agneta

S „němčourama“ toto: „na mařenách byl dubovej věnec“ – bylo řečí veksláků

Mc Merkurion

… asi takto, u nás se používá lípa, u němců dub (je to vidět především na vojenských označeních, okolo druhu vojska, medailí je dubový věnec https://www.go­ogle.cz/search?q=du­bov%C3%BD+v%C4%9Bnec+a+n­%C4%9Bmci&new­window=1&biw=13­66&bih=653&sou­rce=lnms&tbm=is­ch&sa=X&ved=0a­hUKEwjHo-ufh6fLAhUGcHIK­HZxSATcQ_AUIBygB )