veru.vikt

Co to znamená, že dítě bylo při porodu přiškrcené pupeční šňůrou? A jaké to může mít následky?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Že se mu omotala pupeční šňůra kolem krku ☹ pokud je to jen pár vteřin, tak je to bez následků, důležitý je rychlý zásah porodníka. Pokud jde o minuty, tak se neokysličuje mozek a dítě pak často zůstane postižené.

Další odpovědi
marci1

Je to dost běžné, možná každý 3. porod, ale není to žádná hrůza, to asi jen v případě, že by byla pupeční šňůra moc utažená. Miminko se celou dobu kontroluje a kdyby byly příznaky nedostatku dechu,tak se okamžitě zasáhne.
Doplňuji:
http://www.wo­menzone.cz/po­radna/otazky/Pu­pecni-snura-kolem-krku-13300

pediatr

Pupeční šňůra je jediné spojení plodu s matkou, zajišťuje krevní oběh a tedy okysličení především mozku plodu. Pupečníkové patologie jsou hlavní zdrojem poškození mozku z nedostatku kyslíku. Výsledkem může být poškození projevující se později jako dětská mozková obrna – cerebral palsy. Na pupečníku může být pravý uzel, nebo může být příliš utažený omotáním kolem těla plodu. Tento stav se může a nemusí odhalit. Poškození může být v celém spektru od nuly až po tragédii. Takový je život, porod je vždy vysoce rizikový proces.