Co to znamená záporná daň?

Co to znamená záporná daň? Jsem plně invalidní důchodce.

Odpovědi
standa

Jedná se o jeden s konceptů ´sociální politiky´, který navazuje na tzv. rovnou daň (dlouhodobý cíl pravicových stran)

Záporná daň je konstruována jako NÁHRADA za některé sociální dávky.

Záporná daň by měla odstranit problémy s překrýváním jednotlivých sociálních dávek. V systému záporné daně existuje pouze jediná dávka, která nahrazuje celkem tři dávky:

  • podporu v nezaměstnanosti
  • dávku sociální potřebnosti doplácenou do životního minima
  • přídavky na děti ze státní sociální podpory.

Ostatní dávky, jako sociální příplatek, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, zaopatřovací příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné, pohřebné, příspěvek při péči o osobu blízkou a další, nebudou zavedením záporné daně dotčeny.

Pro zápornou daň platí, že čím více si člověk přivydělá k dávce, tím má vyšší čistý příjem. Proto by záporná daň měla zvyšovat motivaci k hledání práce…