Co to znamená ušlechtilá ryba?

Odpovědi
Lencis

Pojem ušlechtilá ryba již neexistuje. Dříve to byly ušlechtilé ryby, nyní jsou to „vyjmenované druhy ryb“. Jedná se o kapra, štiku, sumce, bolena a candáta. Dříve tam patříval amur, ten však byl vyjmut, protože mu byla zrušena i míra, která je stanovena jednotlivými ÚS ČRS. Např v záp. čechách je to 50 cm. Jinak co se pstruhů, sivena a lipana týče, jedná se o lososovité ryby, které mají také své limity odnášení od vody. Okoun ani úhoř nejsou vyjmenovaným druhem ryb (ušlechtilí).

Termínem ušlechtilé druhy ryb se označovaly druhy ryb, pro něž rybářský řád stanovuje, že si rybář může ponechat nejvýše dva kusy denně. Tento termín se již v současné právní úpravě nevyskytuje, je však stále používán mezi rybáři.