Agneta

Co to znamená řehtat?

„Kdy se chodí řehtat na velikonoce ?“ ► té otázce nerozumím:D
Doplňuji:
To znám jen od koní:DDD

Nejlepší odpověď
annas

Kdy se chodí na Velikonce řehtat, napoví archív.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-chodi-rehtat

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-drive-chodili-kolednici-na-velikonoce-treba-uz-ve-3-00

Původ a význam slova řehtat podle Machkova Etymologického slovníku.

řehtat, řehtání, řehot, řehtavý, řehtačka, zařehtat.
Praslovansky rechotać, rzechotać, rzegotać ‘skřehotat, kvákat’, r. regotát’ , ‘chechtat se’, vrčet.

Původ onomatopoický – zvukomalebný. stejně jako . :řehnit se, :říhat, :ržát.

Takže řehtat – původně u koní =vyrážet táhlý, nepravidelně článkovaný zvuk.

Přeneseně řehtat – ´způsobit, že něco vydává chrastivý, praskavý zvuk Nebo přímo vydávat tento zvuk.
.
Řehtat se – jeden původní význam – smát se.

Další odpovědi
gecco

Tohle znáš, ne? – https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=%C5%99eh­ta%C4%8Dka&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl­&hl=cs&sa=X&o­i=image_resul­t_group&ei=-6QdVbKYLsjkar79gfgK&­ved=0CBQQsAQ&tbm=is­ch
A s tím chodí na vesnicích omladina před Velikonocemi dělat kravál…
Taky jsem chodívával…
😉

mosoj

Řehtat nebo hrkat, krajově možná ještě jinak.
O našich lidových tradicích se dnes moc nemluví zásluhou amerikanizace. Já zase nevím co je to vlastně halloween a asi jsem o nic nepřišel. O své vzpomínky na dětství však přijít nechci.

marci1

Řehtání ( klapavé hlučné zvuky ) vydává řehtačka. U koní se používá spíše „ržát“. 🙂
„Večer na Zelený čtvrtek se každý chlapec ve vesnici vybaví dřevěnou řehtačkou, která je vyrobená zvláště pro tento účel, chlapci vytvoří skupinu a prochází vesnicí, rázně řehtají řehtačkami, takže je hluk slyšet již z velké dálky. Cílem řehtání je zahnat Jidáše. Stejný postup se opakuje na Velký pátek a potom ještě jednou na Bílou sobotu, kdy chlapci nejen táhnou vesnicí, ale zastavují se ráno v každém domě a řehtají tak dlouho, dokud nedostanou peníze, které si potom mezi sebou rozdělí. “

http://www.stopin-praha.cz/blog/czech-easter

Doplňuji:
A nejlepší „řehtání“ je takovéto 🙂
https://www.stre­am.cz/vtipky-a-srandicky/489261-rehtajici-se-ctyrcata

Agneta

marci1 >>> takže organizovaný zločin? dejte peníze, nebo budeme řehtat:DDD

Agneta

mosoj >>> halloween je starý keltský zvyk z malého Irska, který zaplavil velkou Ameriku:DDD

Agneta

gecco > znám, a na co to je? jako co s tím? to snad je na fotbal:D

gecco

Nejen na fotbal…
😉
S tímhle se obchází vesnice a svolává (upozporňuje) na bohoslužby (za ´svítání´, v poledne a na klekání) a nebo jen tak (dělat randál) – už za mne byl prioritní ten randál – vyráželi jsme tak okolo čtvrté ráno a to bys nevěřila, s jakou chutí jsme dělali maximální rachot – všem spáčům ´natruc´…
😉

Agneta

no to musí být hrůza:DDD

Agneta

a jako něco dostanou?

cochee

Ty Ágnes, sježděného máš třičtvrtě nebo kolik světa a neznáš to pořádně doma :)

Agneta

Si la case n' est pas cochée, vous ne voyez que les points de contrôle du point sélectionné.

Jsi na mně zlý…to si nezasloužím…ty zase nevíš proč budhisté (*)… a jak to mám vědět? Já papám, a ty žereš:DDD

cochee

Ale no tak, to nebylo ve zlém, viz smajlík :) a to, že žeru, je pravda, asi jsem to tu už někde napsal :) mimochodem, pěkně po francouzku přepsaný můj nick, asi to převezmu :D

gecco

Ne – něco dostanou až v pondělí – pomlázku…