bolak

Co to znamená polsky „zdroj“?

Jako Kudowa zdroj a podobně, je to napsáno u sposty měst. Jo, a kdyžtak mi sem ještě jako bonus připište, co znamená ta Kudowa.

To asi nebude nějaká ta logopedická pomůcka, jako „tdnka tdnka“ že ne?

Nejlepší odpověď
annas

Kudowa-Zdrój , česky Lázně Chudoba[, německy Bad Kudowa, je lázeňské město pod Stolovými horami v povodí Metuje, v nadmořské výšce okolo 400 metrů. Leží v Kladsku, v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství při hranici s Českou republikou, jen několik kilometrů na severovýchod od města Náchod, se kterým ho spojuje silnice E67 s významným hraničním přechodem. Město má kolem 11 000 obyvatel. Je součástí tzv. Českého koutku.

Chudoba je jedním z nejstarších lázeňských míst v Polsku a Evropě. Lázně zde existují už od 15. století. Prvně je zmiňováno Jindřichem Minstrberským, synem Jiřího z Poděbrad. Původní jméno, tehdy ještě vsi, bylo Lipolitov, ale v polovině 16. století bylo přejmenováno na Chudoba, později na Kudoba, Bad Kudowa a v roce 1945 na Kudowa.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ku­dowa-Zdr%C3%B3j
Doplňuji:
Třeba by se bolak zeptal, proč Lipolitov, Chudoba, Kudowa, proto vysvětluji. I mě původ zajímá.

1. Lipolitov název pochází ze jména křesťana , pravděpodobně Hippolyta. – po přijetí křesťanství místním obyvatelstvem..
http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­pl&u=http://www­.aga.nr1.pl/mo­je_miasto.htm&prev=/s­earch%3Fq%3DDlac­zego%2Bnazwa%2BLi­politov%26hl%3Dc­s%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DpVy%­26tbo%3Dd%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs%26biw%3D992%26­bih%3D701&sa=X&e­i=xBHUUIq-GuTC0QXZq4DgCg&­ved=0CDMQ7gEwAA

2. Název Chudoba -Kudowa. Jedna možnost – název odrážel finanční stav obyvatel po 2. světové válce. .
Návrh k původnímu osídlení. Po 2. sv. válce komise úřadu vlády, ozhodla zachovat v názvu Kudowy původní slovanskou souhlasku „k“ místo „ch“ a polské „w“. (záměna b za w) Originální název tohoto slavného letoviska byl totiž Chudoba Sudety – chudoba , chudobný – z přídavného jména tenký, hubený (chudý) – etymologicky významné stejně jako „špatné, skromné ​​osídlení“.

Další odpovědi
Rocker

Zdroj znamená lázně
Doplňuji:
Co znamená Kudowa nevím,to je jako kdyby jsi chtěl přeložit do polštiny Lhotu:-)Jinak Kudowa Zdroj je krásné městečko,nedaleko jsem bydlel (jen za hranicemi,v ČR) a často jsem tam jezdil.

annas

Vzpomněla jsem si na název sítě samoobsluh v ČSSR – PRAMEN-ZDROJ.

Ve slovenštině zdroj = miesto, odkiaľ sa niečo čerpá, získava, z čoho niečo vychádza, prameň: vodný z., z. svetla, z. príjmov, z. poznania.