MikeTrout

Co to znamená moráň?

Chtěl bych zjistit (občas jezdím) ulicí Moráň, a zajímá mě, co znamená ‚moráň‘. Děkuju
Doplňuji:
Děkuju za odpověď :)

Nejlepší odpověď
annas

Dívala jsem se do knižních zdrojů. Je vidět, že podle jazykovědců j je významů pro MORˇA'N víc, i když se souvisejí se smrtí, těžkostí, tlakem atd.

D. Moldanová: Naše příjmení – Moráň – možný původ od mora = můra. Jinak nářečně Moráň znamená pobudu.

V. Machek: Etymologický slovník – moráň – palanda na spaní. Morán = hřbitov.

Morana – Mařena, Morena atd. jistá figura lidových výročních obřadů, znázorňující zimní vládu smrti. Asi od mer = mříti.

Dá se říct, že všechny významy mají něco společného – Podle Rejzkov slovníku. Význam ‘noční motýl’ je i v jiných jazycích. Jinde původní význam ‘noční strašidlo, noční můra’, v původních představách ‘zlá bytost, jejíž duše za noci obchází a tlačí spící na prsou’ (ke spojení motýlů a zlých duchů, čarodějnic. Srov. :mřít, :mrva, :mořit atd.

Takže rozhodující je to, co uvádí Encyklopedie změpisných názvů – tedy podle Morany.

Další odpovědi
ahold

Podle bohyně smrti Morany. http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/ulice-na-morani

quentos

zřejmě souvidí s můrou http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2010/v­yznam-prijmeni-balak-a-moran
Doplňuji:
*souvisí

nafra

bývalý dům čp. 321 na Novém Městě v Praze, pojmenovaný podle pověsti, že v tom místě býval posvátný slovanský háj, v němž stála bohyně smrti Morana.[1]