zvonisek

Co to znamená, když se řekne, že někdo dělal melouchy?

Nejlepší odpověď
marci1

Melouch je fuška neboli neoprávněně, pokoutně prováděná vedlejší řemeslnická práce. Což za socialismu znamenalo, že řemeslník pracoval jako soukromý podnikatel, a to se nesmělo, dnes bychom slovem melouch mohli označit práci zaměstnance vykonávanou bez vědomí zaměstnavatele v pracovní době, či práci, při jejímž účtování se vyhýbáme daňovým předpisům.
Melouch přišel do češtiny, jak píše publicista Benjamin Kuras, někdy v 16. století z jazyka jidiš, který používali židovští obyvatelé českých, ale i německých zemí. Už jsem tu jednou říkal, že jidiš je směsice původního židovského jazyka hebrejštiny a němčiny a že obsahovala asi 20 procent slovanských slov. Výraz melouch v jidiš zněl meloche a pocházel z hebrejštiny, kde se vyslovoval melacha. Kuras píše, že šlo o práci kvalifikovanou, o řemeslo, etymologové dnes, ale třeba i ve 30. letech minulého století, soudí, že ve shodě s dnešním významem výrazu melouch židovské meloche znamenalo pokoutní práci. 🙂

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/me­louch--51825

Další odpovědi
Drap

Že pracuje u někoho za peníze bez toho, aby měl na to patřičná povolení a přiznával zisk.

Mc Merkurion

… že (většinou v pracovní době) dělal fušky, tj. práci na černo, za kterou si nechal zaplatit a nedanil to (což teda samo o sobě ani nešlo, protože podnikání nebylo povoleno)…