zvonisek

Co to znamená, když se řekne : Tvá otázka je do nebe volající?

Děkuji. Bylo mi to zde řečeno

Nejlepší odpověď
annas

Původně šlo o „hříchy do nebe volající“ = něco neslýchaného, nespravedlivého, co člověk spáchal., to co bylo v rozporu např. s Desaterem.

Šlo tedy o hříchy, za které přicházel boži trest – např spáchaná vražda, nespravedlnost, když se na něčem zlém člověk podílel, nařídil, vykonal,, schválil atd. Šlo o porušení pravidel víry a morálky.

Těžké hříchy jsou citované v Bibli, šlo často o sociální nespravedlnost.

http://www.svo­bodat.com/

Samozřejmě původní význam se posunul, dnes jde o citové pohnutí, rozčilení, zlost, údiv či vyjádření toho, co druhého pohoršuje. Takže jsou to např. zhovadilosti, lumpárny, když bohatí okrádají chudé, lež atd.

Ale užívá se i " do pekla volající" – ti, jimž někdo ublíží, přeskočí „Boží soud“ a posílají dotyčné přímo do pekla.

Řekla bych, že dnes „poslání do pekla“ připomíná často nejen slovní, ale i skutečné trestání toho, kdo někomu ublížil, tedy bez rozhodnutí soudu a vynesení rozsudku. Nevěří ve spravedlnost. . Považují trest vlastní rukou za rychlejší, ale neuvědomují si následky…

Někdy bohužel jde o skutečnost, nikoliv o slova pronesená ve zlosti.

Klič od pekla neotvírá " Boží soud", ale člověk sám. Jenže kde skončí? Také v pekle…

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-je-se-rika-ze-jsou-veci-do-nebe-volajici-tak-proc-se-nepouziva-i-spojeni-do-pekla-volajici

Další odpovědi
ivzez

V souvislosti s otázkou mne napadá
hloupá, nasí*ací, …

zjentek

Taková otázka má zřejmě vyšší ambice, než dostat prostou odpověď, čili zřejmě není přízemní, míří výše, tedy někam do nebe, odkud za vývojem pokulhávající člověk očekává svou vytouženou, nadčasovou odpověď.