hanka R+

Co to známená kdyš se řekne že je někdo vychovaný v kalvinistickém a merkantilistickém duchu ?

Nejlepší odpověď
annas

Hlavní myšlenky, z nichž vychází:
Merkantilismus
První buržoazní ekonomické učení a s ním úzce spjatý směr hospodářské politiky, jenž vznikl v západní Evropě v období akumulace kapitálu a rozpadu feudalismu v 15.-17. století.
Základní zdroj bohatství hledal v oblasti směny a obchodu, ztotožňoval bohatství s penězi, a jeho růst spatřoval v růstu množství peněz. U zemí, které neměly vlastní těžbu zlata a stříbra, považoval proto za hlavní zdroj bohatství zahraniční obchod, umožňující zvyšovat množství peněz v zemi. Merkantilismus prosazoval státní zásahy do ekonomiky (například zakládání státních manufaktur), které by umožnily rozvoj průmyslu vyrábějícího pro vývoz a vývozní expanzi. Dovoz byl omezován převážně na suroviny.
Raný merkantilismus v 15. a na začátku 16. století v Anglii požadoval naprostý zákaz vývozu peněz ze země a soustředil se na peněžní bilanci. Rozvinutá forma v 16.-17. století kladla důraz na aktvní obchodní bilanci.
K nejvýznamnějším představitelům patřili v Anglii: T. Mun, J. Child, N. Barbon, ve Francii J. B. Colbert a A. Monchrétien, v Itálii G. Scaruffi.
Více v odkazu:
http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=58637&s_lan­g=2&title=mer­kantilismus

Kalvinismus
Protestantské vyznání založené J.Kalvínem, vedle luteránství nejvýznamnější protestantská teologie. Kalvinismus byl teoretickým základem švýcarské a francouzské reformace.
Základem je víra v naprosté předurčení člověka a zároveň nezasahování boha do běhu světa. Obřady minimalizuje, hlásá morálku pracovitosti, přísnosti a čestnosti.
http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=42614&s_lan­g=2&title=kal­vinismus

annas

Hanko, ozval se vám ten synovec? Slíbil to, jenže byl na horách, pak se učil na zkoušku. Pokud se neozval, tak mě to mrzí. Nemohu za něho. Žádala jsem ho několikrát přes rodiče.