co to jsou zrychlené odpisy a jejich použití

prosím o vyložení výkladu zrychené odpisy a jejich využití v praxi

Odpovědi
standa

Zjednodušeně lze říci, že u některých druhů majetku bude doba jejich odepisování zkrácena na 1 rok (např. počítače), 2 roky (např. auta).

Jedná se o mimořádné opatření (součást Janotova protikrizového balíčku) které bude platit pro nově pořízený majetek v období 1.1.09 – 30.6.2010.

Z krátkodobého pohledu je to jistě pro firmy pozitivní, že si mohou do svých nákladů uplatnit větší částky odpisů než dříve, čímž si sníží svoji daňovou povinnost.

Ale jako ´protikrizové´ opatření to moc nevidím, protože zde není úplně zřejmá motivace pro nákup dalšího majetku a rozpohybování makroekonomického ukazatele SPOTŘEBA…

Ale lepší něco než-li nic 🙂

Zdroj: http://www.bu­sinessinfo.cz/cz/cla­nek/dan-z-prijmu/zrychlene-odpisy-jako-soucast-balicku/1001654/5­4919/