Adam

Co to jsou vitráže?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Vitráž je druh uměleckého díla. Jedná se o skleněnou mozaiku složenou z barevných skel. Často se používaly v historických stavbách místo oken, mělo to hned dva důvody, jednak estetický, kdy barevná vitráž působila velice efektivně a nevíc výjevy (nepř. v kostelích) znázorňovaly např. biblické příběhy, světce, panovníky apod. A navíc, v určitých dobách byla vitráž – tedy drobné kousky skla levnější než velká souvislá skleněná tabule.
Jednotlivá sklíčka mají potřebný tvar, jsou barvena speciálními barvami, které se pak do skla zatavují v peci. Sklíčka se pak vsazují do jakési tvarované „mříže“, která je buď kovová nebo kamenná.
Dnes jsou oblíbené jakési falešné „vitráže“. Je to folie s předmalovanými tmavými liniemi.

Další odpovědi
alenka901

Vitráž(z franc. vitrage [/vit.ʁaʒ/] IPA) či vitraj (z franc. vitrail [vitraj]) je skleněná plocha složená z různobarevných, výtvarně pojednaných skel spojovaných pomocí olověných pásků a sloužící k zasklení oken. V přeneseném slova smyslu jde také o název techniky, která se používá k jejich výrobě.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vi­tr%C3%A1%C5%BE