SpeedyCZ

Co to jsou tzv. „Kyklopské hradby“?

Nejlepší odpověď
annas

Kyklopské hradby, stavby, kyklopské zdivo je zdivo z nepravidelných kamenů. S tímto označením se setkáváme ve dvojím významu

Kyklopské zdivo bylo typem kamenného zdiva používaného v mykénské architektuře. Tvořily jej velké vápencové balvany poskládané k sobě tak, aby mezi sebou měly minimální odstup. Na rozdíl od kvádrového zdiva nebyly spojovány maltou. Tyto balvany byly neopracované, pouze v některých případech byly zběžně osekány kladivem. Mezery mezi nimi bývaly vyplněny menšími vápencovými kameny.

Nejznámější příklady kyklopského zdiva je možné spatřit ve zdech starověkých Mykén nebo Tíryntu. Tento stavební postup je charakteristický pro mykénské fortifikace. Podobné postupy lze spatřit také u jiných kultur.

Termín vznikl na základě domněnek starověkých Řeků, že pouze mýtičtí Kyklopové měli dostatek sil k postavení takových zdí.

Více v odkazu
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ky­klopsk%C3%A9_zdi­vo